14.07.1986 Obrót gospodarczy

Uchwała składu 7 Sędziów SN z dnia 14 lipca 1986 r., sygn. III PZP 55/85

Szymanek Tadeusz /przewodniczący/, Błachowska Barbara, Filcek Antoni, Stypułkowska Zofia, Perestaj Stefan /sprawozdawca/, Rafacz-Krzyżanowska Maria, Brzeziński Eligiusz /współsprawozdawca i autor uzasadnienia/

Sąd Najwyższy na pytanie prawne Ministra Sprawiedliwości:

Czy na decyzję Ministra Sprawiedliwości wydaną

a/ na podstawie art. 4 ust. 3,

b/ na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze /Dz.U. nr 16 poz. 124 ze zm./ przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego?

podjął uchwałę i postanowił nadać jej moc zasady prawnej:

Na decyzję Ministra Sprawiedliwości wydaną na podstawie art. 4 ust. 3 lub na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze /Dz.U. nr 16 poz. 124 ze zm./ przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego /art. 196 par. 2 pkt 17 Kpa/.

Uzasadnienie

Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie, w składzie powiększonym, zagadnienia prawnego, sformułowanego w części wstępnej niniejszej uchwały. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, od jego decyzji nie wyrażającej zgody na wykonywanie przez adwokata zawodu indywidualnie nie przysługuje skarga ani inny środek do Sądu Najwyższego czy Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prawo o adwokaturze - ustawa z dnia 26 maja 1982 r. - /Dz.U. nr 16 poz. 124/, jest prawem szczególnym w stosunku do przepisów Kpa, a art. 4 ust. 3 jest wyjątkowy wśród tych przepisów. Decyzja podjęta w trybie art. 4 pkt 3 ustawy prawo o adwokaturze obejmuje w przeważającej części takie kwestie, jak potrzeba ustanowienia kancelarii indywidualnej w danej miejscowości, zgodność tej decyzji z planem rozmieszczenia adwokatów, zapotrzebowanie ludności na pomoc prawną, bliskość zespołów adwokackich itp. Ustalanie tych wszystkich kwestii należy do organów samorządu adwokackiego w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości. Działalność ta nie podlega ustawowej kontroli przez sąd czy inny organ władzy. Nadto przepis art. 4 ust. 3 ustawy prawo o adwokaturze pozostawia uznaniu Ministra Sprawiedliwości kwestię wyrażenia zgody. Kwestie wyrażania zgody na prowadzenie kancelarii indywidualnej nie należą do kategorii spraw mieszczących się w przepisie art. 196 par. 2 pkt 17 Kpa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty