04.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2144/22

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Jolanta Rudnicka sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 lipca 2022 r. sygn. akt III SA/Gd 242/22 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 17 grudnia 2021 r. nr SKO.421.1237.2021 w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 lipca 2022 r., II SA/Gd 242/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Gdańsku oddalił skargę J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 17 grudnia 2021 r. nr SKO.421.1237.2021 w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd Wojewódzki uznał, że zasadniczym warunkiem przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest to, by opiekun osoby niepełnosprawnej nie podejmował lub rezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Istotą świadczenia pielęgnacyjnego jest bowiem częściowe zrekompensowanie opiekunowi niepełnosprawnego strat finansowych związanych z niemożnością podjęcia pracy lub rezygnacją z pracy, spowodowaną koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Omawiane świadczenie nie jest jednak przyznawane jedynie za sam fakt sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, lecz za faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia lub rezygnację z zatrudnienia, powodowanych koniecznością sprawowania tej opieki. Z okoliczności sprawy musi więc wynikać, że sprawujący opiekę nie wykonuje aktywności zawodowej (tj. rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej) wyłącznie z uwagi na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną i to w takim wymiarze, który w okolicznościach danej sprawy wyklucza aby opiekun miał możliwość podjęcia jakiejkolwiek aktywności zawodowej. Jak wynika z decyzji z dnia 8 kwietnia 2021 r. Kolegium przyznało skarżącej świadczenie pielęgnacyjne kierując się treścią oświadczeń strony i ustaleń dokonanych przez organ I instancji co do faktu rezygnacji przez skarżącą z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym ojcem. W oświadczeniu z 26 stycznia 2021 r. skarżąca wskazała, że pracowała do czerwca 2020 r. i nie może podjąć zatrudnienia ze względu na konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na pomoc i opiekę nad ojcem. Również w odwołaniu z dnia 4 marca 2021 r. od decyzji Burmistrza Miasta Chojnice skarżąca podnosiła, że zakres wykonywanych przez nią w ramach sprawowanej opieki czynności uniemożliwia jej podjęcie pracy, mimo że w tym czasie już pracowała. W tym kontekście podjęcie przez skarżącą zatrudnienia w dniu 1 marca 2021 r., niezależnie od motywacji, zaprzeczyło jej twierdzeniom, że opieka nad ojcem zajmuje jej tak dużo czasu, że nie może ona z tego powodu podjąć pracy i wymaga pomocy w postaci przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego. Z tych względów Sąd Wojewódzki zgodził się z Kolegium, że stan faktyczny sprawy uzupełniony o okoliczności ustalone w wyniku wznowienia postępowania nie przekonuje do tego, że zakres sprawowanej przez skarżącą opieki nad niepełnosprawnym ojcem wyklucza podjęcie przez nią zatrudnienia, skoro ostatecznie opiekę tę skarżąca zorganizowała w sposób pozwalający jej na podjęcie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu.

W skardze kasacyjnej od przywołanego wyroku pełnomocnik skarżącej zaskarżył to orzeczenie w całości, zarzucając mu:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne