28.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2222/22

Jeżeli osoba spełniająca warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego chce je otrzymać, a pobiera emeryturę, powinna mieć możliwość wyboru tego wyższego świadczenia, poprzez rezygnację z pobierania świadczenia niższego, tj. emerytury. Wyboru tego można dokonać przez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do emerytury na podstawie art. 103 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Marian Wolanin (spr.) Sędzia del. WSA Jakub Zieliński po rozpoznaniu w dniu 28 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 9 sierpnia 2022 r., sygn. akt II SA/Ol 284/22 w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z 14 lutego 2022 r., nr SKO.82.1488.2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 sierpnia 2022 r., sygn. akt II SA/Ol 284/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej: Sąd I instancji, WSA) oddalił skargę S. M. (dalej: skarżąca, skarżąca kasacyjnie) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. (dalej: organ II instancji, SKO) z 14 lutego 2022 r., nr SKO.82.1488.2021, w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

W skardze kasacyjnej od przywołanego wyroku pełnomocnik skarżącej zarzucił naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy, tj.: art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 1634) – dalej: ppsa w zw. z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390) – dalej: uśr, poprzez jego niewłaściwą wykładnię i przyjęcie, że niezasadnym jest przyznanie skarżącej tytułem opieki nad córką prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego w wysokości różnicy pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym, a przysługującej skarżącej emerytury, podczas gdy nie istnieje przeszkoda prawna ani faktyczna do wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie odpowiadającej różnicy pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym, a otrzymywaną przez skarżącą emeryturą; art. 151 ppsa w zw. z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a uśr poprzez uznanie, że wypłacanie skarżącej przyznanego tytułem opieki nad córką świadczenia pielęgnacyjnego jest możliwe jedynie pod warunkiem zawieszenia wypłaty emerytury, podczas gdy nie istnieje przeszkoda prawna ani faktyczna do wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie odpowiadającej różnicy pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym, a otrzymywaną przez skarżącą emeryturą. W skardze kasacyjnej podniesiono również zarzut naruszenia prawa procesowego, które miało wpływ na wynik sprawy, a mianowicie art. 151 ppsa w zw. z art. 80 kpa poprzez uznanie, że okoliczności wskazywane przez skarżącą w toku postępowania, tj. możliwość dokonywania wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie odpowiadającej różnicy pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym przyznanym skarżącej tytułem opieki nad córką, a wypłacaną skarżącej emeryturą nie znajduje dostatecznego uzasadnienia, podczas gdy skarżąca wskazywała, że istnieje w orzecznictwie pogląd pozwalający na wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego we wskazywany przez skarżącą sposób.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne