14.11.2023

Legalność zwolnień z opłat dla studentów - Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. III OSK 2759/21

Decyzję o częściowym zwolnieniu studenta z opłat za usługi edukacyjne można uznać za zgodną z prawem, jeśli jest ona wynikiem prawidłowego zastosowania wewnętrznych regulacji uczelni, uwzględnienia sytuacji materialnej studenta oraz ograniczeń finansowych uczelni, przy czym postępowanie administracyjne musi być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędziowie sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2020 r. sygn. akt II SA/Wa 1677/19 w sprawie ze skargi P. R. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z opłat za usługi edukacyjne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 stycznia 2020 r. sygn. akt II SA/Wa 1677/19 oddalił skargę P. R. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prodziekana ds. Studenckich Wydziału [...] Uniwersytetu [...] z dnia [...] lutego 2019 r. w sprawie częściowego zwolnienia skarżącego z opłat za usługi edukacyjne.

W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że w sprawie bezspornym jest, że skarżący zawarł w dniu 28 września 2018 r. z Uniwersytetem [...] umowę o odpłatności za świadczone usługi edukacyjne. W dniu 2 lutego 2019 r. złożył wniosek o zwolnienie go z opłaty czesnego za I rok studiów niestacjonarnych II stopnia na kierunku [...] w roku akademickim 2018/2019, uzasadniając to pogarszającą się sytuacją materialną, spowodowaną pogarszającym się stanem zdrowia. Decyzją z dnia [...] lutego 2019 r. Prodziekan ds. Studenckich [...] Uniwersytetu [...] (dalej [...]) wyraził zgodę na zwolnienie skarżącego w części 2 opłat (tj. 1032,00 zł) z tytułu zaległej opłaty czesnego. Rozpoznając zaś odwołanie od ww. decyzji, Rektor [...] podkreślił, iż nie było możliwe z uwagi na sytuację finansową uczelni całkowite zwolnienie skarżącego z opłaty przedmiotowego czesnego. Zwolniono skarżącego z części zaległej opłaty czesnego, gdyż choroba i związana z tym konieczność hospitalizacji jedynie przejściowo i w ograniczonym zakresie utrudniły mu podjęcie pracy zarobkowej. Uczelnia dysponuje jednak ograniczonymi środkami finansowymi przeznaczonymi na zwolnienia studentów od opłat za naukę, co wynika za § 10 ust. 1 uchwały nr [...] Senatu [...] z dnia [...] kwietnia 2012 r. w sprawie zasad pobierania opłat za usługi edukacyjne. Potwierdza to znajdująca się w aktach sprawy notatka Kierownika Studiów Niestacjonarnych i Podyplomowych Instytutu [...], zawierająca informację o wyczerpaniu limitu środków zarezerwowanych na zwolnienia z opłat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp