22.02.2023

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. III OSK 2394/21

Administracyjne postępowanie; Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędzia del. NSA Grzegorz Jankowski po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. akt II SAB/Wa 629/19 w sprawie ze skargi A. G. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku o ponowne ustalenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 listopada 2019 r., sygn. akt II SAB/Wa 629/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi A. G. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku o ponowne ustalenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop: 1. zobowiązał Komendanta Głównego Policji do rozpoznania wniosku skarżącego z 15 listopada 2018 r., w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; 2. stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddalił skargę w pozostałej części.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z 15 listopada 2018 r. skarżący zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o wypłacenie wyrównania ekwiwalentu pieniężnego

za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy w związku ze zwolnieniem

ze służby w Policji. Powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z 30 października 2018 r., sygn. akt 7/15, w którym stwierdzono, że art. 115a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161; dalej "ustawa o Policji"), jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu wskazał, że został zwolniony ze służby w Policji 25 lutego 2006 r. Zaznaczył, że na podstawie art 115a ustawy

o Policji otrzymał ekwiwalent za 133 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego i urlopu dodatkowego. Wysokość należnego mu ekwiwalentu ustalono w wysokości 1/30 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na zajmowanym stanowisku w dniu zwolnienia ze służby, tj. Naczelnika Zarządu w [...]. Podkreślił, że w powołanym powyżej wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że metoda obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop zawarta w ustawie o Policji jest mniej korzystna niż metoda, w której czynnikiem jest liczba 1/22 lub 1/21. W jego ocenie wypłacone mu świadczenie nie jest równoważne do wysokości niewykorzystanego urlopu i w związku z tym wniósł o ponowne naliczenie należnego mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, z zastosowaniem prawidłowego mnożnika i wypłaty różnicy wraz z odsetkami od daty wymagalności świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne