24.05.2023

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2023 r., sygn. I OSK 1050/22

Reforma rolna

Dnia 24 maja 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Mariola Kowalska sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. B., A.B., J. G., Z. K., N. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 507/21 w sprawie ze skargi A. B., A.B., J.G., Z.K., N. C. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 września 2021 r., I SA/Wa 507/21 oddalił skargę A. B., A. B., J. G., Z. K., N. C. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiedli A. B., A. B., J. G., Z.K., N. C., zaskarżając wyrok w całości i zarzucając naruszenie:

1) "art. 145 § 1 lit. c" w zw. z art. 7, art. 75 oraz art. 77 k.p.a., co miało wpływ na treść zaskarżonego rozstrzygnięcia, przez brak uchylenia decyzji w związku z naruszeniem przepisów postępowania przez organy, ujawniające się brakiem zgromadzenia materiału dowodowego w sposób wyczerpujący w postępowaniu administracyjnym oraz brakiem należytej dbałości o dokładne wyjaśnienie stanu faktycznego sprawy w toku postępowania administracyjnego, przejawiający się w szczególności w nieuwzględnieniu wniosku dowodowego skarżących z dnia [...] października 2017 r., podtrzymanego w odwołaniu od decyzji I instancji, a następnie na etapie postępowania odwoławczego, opisanego w skardze z dnia [...] lutego 2021 r., tj. zaniechania przeprowadzenia oględzin nieruchomości stanowiących dawny "ogród warzywny" przy "zespole pałacowo – parkowym" w majątku C., na okoliczność ustalenia granic dawnych parcel oraz granic obecnych działek gruntu, wchodzących w skład "ogrodu warzywnego" majątku C., przebiegu tych granic oraz przeznaczenia i sposobu użytkowania poszczególnych parcel/działek gruntu przez właścicieli majątku i mieszkańców rezydencji, oraz uznaniu, że nie można było podzielić wskazywanych przez skarżących zarzutów ponieważ zebrany i oceniony materiał dowodowy w swoim całokształcie pozwala w sposób niebudzący wątpliwości określić położenie ogrodu w terenie, a wnioskowane dowody nie były konieczne do przeprowadzenia, podczas gdy wbrew twierdzeniu Sądu I instancji przeprowadzenie takiego dowodu w świetle art. 75 k.p.a. było możliwe, dopuszczalne i uzasadnione jako mogące w stopniu istotnym przyczynić się do wyjaśnienia sprawy; oględziny nieruchomości pozwoliłyby ustalić dawny oraz obecny stan konkretnych parcel/działek gruntu, wzajemnych powiązań i zależności, który wbrew twierdzeniom Sądu I instancji nie został wyjaśniony; mogłyby dostarczyć również informacji potwierdzających:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty