Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2023 r., sygn. I OSK 1468/22
Zgodnie z art. 17 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych rejestracja w urzędzie pracy i posiadanie statusu osoby bezrobotnej nie wykluczają możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, jednak przyznanie świadczenia wymaga ustalenia, że niepodejmowanie zatrudnienia jest związane ze sprawowaną opieką nad osobą niepełnosprawną.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 maja 2022 r. sygn. akt II SA/Łd 112/22 w sprawie ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] listopada 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 6 maja 2022 r., sygn. akt II SA/Łd 112/22, po rozpoznaniu skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, w pkt 1. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta O. z [...] października 2021 r. nr [...]; w pkt 2. zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na rzecz skarżącej kwotę 480 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją z [...] października 2021 r., nr [...], Burmistrz Miasta O. na podstawie art. 17 ust. 1 i ust 1 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111 – dalej "u.ś.r."), odmówił E. M. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką – S. G. – wskazując na niespełnienie przesłanki związku przyczynowo skutkowego pomiędzy koniecznością rezygnacji przez skarżącą z zatrudnienia, a sprawowaną przez nią opieką nad niepełnosprawną matką, przesłanki cezury czasowej powstania niepełnosprawności matki oraz faktem pobierania przez skarżącą zasiłku dla osoby bezrobotnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty