Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. II OSK 2671/20
Decyzja o czasowym wstrzymaniu wprowadzania środka spożywczego do obrotu lub wycofaniu z obrotu, podejmowana na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ma charakter prewencyjny i jest uzasadniona w sytuacji, gdy trwa postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy produkt spełnia wymagania określone dla tego rodzaju środków.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Bąkowski Sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. S.A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 14 lipca 2020 r. sygn. akt II SA/Op 162/20 w sprawie ze skargi S. S.A. w O. na decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 31 marca 2020 r. nr HŻ.906.1.2020.AA w przedmiocie nakazu wstrzymania wprowadzania do obrotu i nakazu wycofania z obrotu suplementów diety oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 14 lipca 2020 r., II SA/Op 162/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Opolu oddalił skargę [...] S.A. w [...] (Spółka) na decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu (OPWIS) z 31 marca 2020 r., HŻ.906.1.2020.AA, w przedmiocie nakazu wstrzymania wprowadzania do obrotu i nakazu wycofania z obrotu suplementów diety. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, w dniach od 22 do 24 maja 2019 r. w magazynie suplementów diety prowadzonym przez Spółkę, z upoważnienia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu (PPIS), przeprowadzona została kontrola sanitarna produktów zawierających w składzie beta-alaninę. W trakcie kontroli ustalono m. in., że Spółka jest podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej suplementów diety objętych kontrolą, a o ich wprowadzeniu powiadomiła Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) jednak na złożone powiadomienie nie otrzymała do chwili kontroli żadnej korespondencji. Czynności kontrolne utrwalone zostały w protokole z 24 maja 2019 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty