19.09.2023

Wyrok NSA z dnia 19 września 2023 r., sygn. II OSK 3205/20

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jako dokument planistyczny określa ogólne zasady zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całej gminy, nie wymagając przy tym precyzyjnego wskazania konkretnych inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 19 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 2539/19 w sprawie ze skargi L. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 10 października 2006 r. nr LXXXII/2746/2006 w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od L. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 2539/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L.Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w W. (dalej jako "skarżąca" lub Spółka) na uchwałę Rady [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym w sprawie.

Spółka po wcześniejszym bezskutecznym wezwaniu Rady [...] do usunięcia naruszenia prawa wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę Rady [...] Nr [...] z [...] roku w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...], zmienioną uchwałą nr [...] z dnia [...] roku w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...], uzupełnioną uchwałą nr [...] z dnia [...] roku w sprawie uzupełnienia załącznika Nr 2 do uchwały w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...], ponownie zmienioną uchwałą nr [...] z dnia [...] roku w sprawie uchwalenia zmian Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...], uchwałą nr [...] z dnia [...] roku w sprawie uchwalenia zmian Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...], uchwałą nr [...] z dnia [...] roku w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...] - etap I oraz uchwałą nr [...] z dnia [...] roku w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...] – etap II.

Spółka zakwestionowała tę uchwałę w części dotyczącej jej pkt 3 lit. A Rozdziału XIII. Studium. Standardy zagospodarowania dotyczące rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym w zakresie infrastruktury społecznej, terenów ogólnodostępnej zieleni urządzonej i sportu powszechnego oraz usług podstawowych, zgodnie z którym na obszarze [...] standardy zagospodarowania dla inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym z zakresu infrastruktury społecznej, terenów ogólnodostępnej zieleni urządzonej i sportu powszechnego oraz usług podstawowych, które odnoszą się w szczególności do obszarów planowanego rozwoju budownictwa mieszkaniowego wskazano na rysunku 25. Na terenach, gdzie stan zainwestowania uniemożliwia spełnienie wymaganych standardów dopuszcza się utrzymanie istniejącego wyposażenia w infrastrukturę społeczną, tereny ogólnodostępnej zieleni urządzonej i sportu powszechnego oraz usługi podstawowe; pkt 2.3 Rozdziału XVIII. Studium. Inwestycje celu publicznego o znaczeniu lokalnym w zakresie Infrastruktury społecznej, zgodnie z którym inwestycje celu publicznego o znaczeniu lokalnym w zakresie infrastruktury społecznej rozmieszczone zostaną w szczególności w obszarach planowanego rozwoju budownictwa mieszkaniowego, które zostały wskazane na rysunku Studium nr 25 poprzez oznaczenie na Rysunku Studium nr 25 całego obszaru [...] jako granicy rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym w zakresie infrastruktury społecznej, terenów ogólnodostępnej zieleni urządzonej i sportu powszechnego oraz usług podstawowych dróg i infrastruktury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne