21.02.2023

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. II OSK 32/22

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 9 września 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 557/21 w sprawie ze skargi D. Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 9 września 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 557/21 oddalił skargę D. Ł. (dalej skarżąca) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z [...] marca 2021 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Burmistrza Miasta i Gminy G. z [...] września 2019 r. o odmowie wydania zaświadczenia o zgodności zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego na budynek mieszkalny, położonego na działce nr [...] obręb ewidencyjny [...], z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

2. Skarżąca wniosła od powyższego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaskarżając go w całości. W skardze kasacyjnej zarzucono:

1) naruszenie prawa materialnego:

a) art. 21 ust.1 i art. 64 Konstytucji RP w zw. z art. 6 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1945, dalej upzp), poprzez nieuznanie przez Sąd I instancji, iż organ I instancji dopuścił się naruszenia i nadmiernej ingerencji w prawo własności skarżącej kasacyjnie, a na co uwagi nie zwrócił organ II instancji, niepodyktowanego ograniczeniami wynikającymi z postanowień planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującymi na terenie miejscowości [...], dot. działki skarżącej nr [...] obręb [...], w szczególności nie wynika z treści postanowień § 5 ust. 1, 2, 5 oraz § 11 ust. 2 uchwały nr [...] Rady Miejskiej w [...] z [...] czerwca 2000 r. w sprawie uchwalenia zmiany planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy [...] (dalej plan miejscowy), a co za tym idzie uznanie, iż planowana przez skarżącą zmiana sposobu użytkowania istniejącego obiektu gospodarczego na budynek mieszkalny jest niezgodna z ustaleniami obowiązującego planu miejscowego, w tym narusza ustalone zasady ochrony wartości kulturowych;

b) § 5 ust. 5 planu miejscowego poprzez jego błędne zastosowanie, gdyż przepis ten dotyczy zasad przewidzianych dla nowej zabudowy oraz przebudowy i rozbudowy, nie dotyczy zaś adaptacji budynku istniejącego w związku z czym zastosowanie powinien znaleźć § 5 ust. 2 planu miejscowego;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne