Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. I OSK 137/21
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marian Wolanin (spr.) Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Jolanta Rudnicka Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Podlaskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 23 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 779/19 w sprawie ze skargi Wspólnoty Gruntowej wsi L. na decyzję Wojewody Podlaskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. nr GK-II.7213.68.2016.WZ w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie odmowy uznania działek za wspólnotę gruntową 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od Wspólnoty Gruntowej wsi L. na rzecz Wojewody Podlaskiego kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 23 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 779/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpatrzeniu skargi Wspólnoty Gruntowej wsi L. reprezentowanej przez Spółkę Z., uchylił decyzję Wojewody Podlaskiego z 29 kwietnia 2019 r., nr GK-II.7213.68.2016.WZ, w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie odmowy uznania działek za wspólnotę gruntową.
W uzasadnieniu powołanego wyroku Sąd I instancji wskazał, że wnioskiem z [...] października 2014 r. Zarząd Spółki Z., gmina P., wniósł o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie zakończonej decyzją ostateczną Starosty S. z [...] listopada 2013 r., znak: [...], mocą której w trybie art. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, orzeczono, że wspólnota gruntowa położona w obrębie wsi L. gmina P. o łącznej powierzchni 58,83 ha składająca się z działek o numerach geodezyjnych: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], podlega zagospodarowaniu w trybie i na zasadach określonych w ww. ustawie. Starosta S. postanowieniem z [...] października 2014 r. wznowił postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. Następnie, postanowieniem [...] listopada 2014 r. zawiesił je, uznając, że rozpatrzenie sprawy i jej rozstrzygnięcie zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd w trybie postępowania cywilnego. W wyniku kolejnych czynności procesowych organów administracji i strony wnioskującej, Starosta S., po wznowieniu postępowania, wydał w dniu [...] marca 2019 r. decyzję nr [...], w której odmówił uznania działek nr: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] (wydzielonych i zabudowanych) za wspólnotę gruntową wsi L., gmina P. Po rozpatrzeniu odwołania Zarządu Spółki Z., Wojewoda Podlaski decyzją z 29 kwietnia 2019 r., nr GK-II.7213.68.2016.WZ, uchylił decyzję organu I instancji i umorzył postępowanie w sprawie, powołując się na art. 8o ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, według którego do postępowań dotyczących wzruszenia decyzji ostatecznych wydanych na podstawie niniejszej ustawy nie stosuje się art. 145-145b oraz art. 154-156 kpa, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym stała się ostateczna, decyzja o ustaleniu, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, ustaleniu wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz wykazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie. W ocenie organu odwoławczego, upływ pięcioletniego terminu od dnia, gdy decyzja stała się ostateczna oznacza, że niedopuszczalne jest zastosowanie do takiej decyzji trybu nadzwyczajnego, a postępowanie wznowione w takiej sytuacji staje się bezprzedmiotowe. Wznowienie postępowania, gdy wznowienie takie jest niedopuszczalne prowadzi do jego umorzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty