Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2023 r., sygn. II OSK 2012/22
1. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, mimo że nie jest aktem prawa miejscowego, wiąże organy gminy przy uchwalaniu planu miejscowego.
2. W procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego obowiązuje zasada jawności i przejrzystości procedur planistycznych. W przypadku, gdy organ planistyczny wprowadzi do studium postanowienia, które na etapie zgłaszania wniosków i uwag do projektu studium zostały przez niego odrzucone (nieuwzględnione), bądź też nigdy nie były rozpatrywane, może to stanowić naruszenie tej zasady.
Dnia 24 stycznia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Kr 505/21 w sprawie ze skargi B. M. na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia 7 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy [...] oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 6 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Kr 505/21, oddalił skargę B. M. na uchwałę Rady Gminy [...] z [...] lutego 2013 r., nr [...], w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy [...].
W skardze kasacyjnej od tego wyroku, zaskarżając wyrok w całości, skarżąca przytoczyła następujące podstawy kasacyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty