17.02.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2023 r., sygn. I OSK 771/22

Pomoc społeczna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska (spr.) Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 listopada 2021 r. sygn. akt II SA/Lu 462/21 w sprawie ze skargi W.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 13 kwietnia 2021 r., nr SKO.41/1312/OS/2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 16 listopada 2021 r. sygn. akt II SA/Lu 462/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 13 kwietnia 2021 r., nr SKO.41/1312/OS/2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddalił skargę.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła W.W. Zaskarżyła wyrok Sądu I instancji w całości.

Zarzuciła Sądowi I instancji wydanie wyroku z naruszeniem:

I. prawa materialnego:

1/ art. 17 ust. 1 pkt. 4 i art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych:

a/ poprzez ich błędną wykładnię, polegającą na uznaniu, iż skarżąca nie spełnia wszystkich przesłanek uprawniających do przyznania świadczenia, bowiem nie jest osobą zobowiązaną do świadczeń alimentacyjnych względem wuja P.J., w sytuacji gdy w świetle wykładni przepisów art. 17 ust 1 i ust 1a zgodnie z przepisami Konstytucji i zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 2, art. 18, art. 32 ust. 1 i art. 71 ust. 1 Konstytucji, tj. z zasadą równości i sprawiedliwości społecznej, a zwłaszcza nakazem ochrony i opieki, nad rodziną oraz szczególną opieką pomocy państwa udzielanej rodzinie znajdującej się w trudnej sytuacji należy wywieść uprawnienie siostrzenicy do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, bowiem prokonstytucyjna wykładnia sformułowań zawartych w przepisach art. 17 ust. 1 i ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych, pozwala rozszerzyć krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego na osoby nieobciążone obowiązkiem alimentacyjnym, ale które faktycznie opiekują się członkiem rodziny spokrewnionym w dalszym stopniu, i z którym tworzą rodzinę rozumianą tradycyjnie, odciążając w ten sposób instytucje państwowe i samorządowe;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne