Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2023 r., sygn. I OSK 104/20
Administracyjne postępowanie
Dnia 9 lutego 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 maja 2019 r., sygn. akt III SA/Lu 74/19 w sprawie ze skargi D.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 17 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie na rzecz D.N. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 maja 2019 r. (sygn. akt III SA/Lu 74/19), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę D. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 17 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji odmawiającej unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego.
Z akt sprawy wynikało, że w dniu 15 listopada 2016 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w [...] egzaminator – D. N. przeprowadziła praktyczny egzamin państwowy K. G. w zakresie prawa jazdy kat. B, który zakończył się wynikiem negatywnym, ponieważ egzaminowany dwukrotnie nieprawidłowo wykonał manewr zmiany pasa ruchu.
Decyzją z dnia 11 stycznia 2017 r., wydaną na wniosek K. G., Marszałek Województwa Lubelskiego odmówił unieważnienia tego egzaminu.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia Marszałek Województwa wyjaśnił, że analiza przebiegu egzaminu wykazała, iż K. G. przystąpił do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w zakresie kategorii B. Przed rozpoczęciem egzaminu egzaminator, zgodnie z § 26 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2016 r. poz. 231, z późn. zm. – dalej jako: "rozporządzenie w sprawie egzaminowania"), potwierdziła tożsamość egzaminowanego na podstawie dowodu osobistego, upewniła się czy zasady przeprowadzania egzaminu są dla niego zrozumiałe oraz przedstawiła się, podając imię i nazwisko. Następnie egzaminowany przystąpił do wykonywania zadań egzaminacyjnych realizowanych na placu manewrowym ośrodka egzaminowania. Zadania te zostały ocenione jako wykonane prawidłowo i rozpoczęła się część praktyczna egzaminu, która była realizowana w ruchu drogowym. W trakcie tej części egzaminu egzaminowany dwukrotnie nieprawidłowo wykonał manewr zmiany pasa ruchu. Egzaminator wydała egzaminowanemu polecenie wykonania zadania egzaminacyjnego określonego w pozycji 19, tabeli nr 7 załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie egzaminowania, obejmującego zadania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym oraz kryteria oceny wykonania tych zadań. Wykonując tego rodzaju zadanie w pierwszej próbie, jadąc al. [...] w [...] w kierunku [...], egzaminowany przygotowując się do manewru zmiany pasa ruchu nie upewnił się dostatecznie, czy w zaistniałej sytuacji zmiana pasa ruchu jest możliwa i zgodna z przepisami obowiązującymi na tym odcinku drogi. Jadąc odcinkiem drogi dwujezdniowej o wyznaczonych pasach ruchu egzaminowany wykonał zmianę pasa ruchu na lewą stronę po linii pojedynczej ciągłej, która w tym miejscu ciągnęła się na długim odcinku drogi. Egzaminator w takiej sytuacji poinformowała, stosownie do § 27 pkt 6 rozporządzenia w sprawie egzaminowania, o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego. Omawiając wynik egzaminu po jego zakończeniu egzaminator wyjaśniła, że w pierwszej próbie egzaminowany naruszył przepis § 86 ust. 3 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, który stanowi, że znak P-2 "linia pojedyncza ciągła" oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku i oznacza ponadto zakaz przejeżdżania przez tę linię oraz najeżdżania na nią. W opisanej sytuacji – zdaniem organu – egzaminator prawidłowo oceniła tę próbę wykonania zadania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty