11.07.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. II GSK 853/21

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 stycznia 2021 r. sygn. akt III SA/Łd 811/20 w sprawie ze skargi M.B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 26 sierpnia 2020 r. nr BP.501.682.2020.1238.LD5.7613 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M.B. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. akt III SA/Łd 811/20, oddalił skargę M.B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 26 sierpnia 2020 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

W dniu 25 października 2019 r. na ul. Stokowskiej w Łodzi funkcjonariusze Policji przeprowadzili kontrolę drogową pojazdu marki Nissan Primera o numerze rejestracyjnym [...] (dalej: "pojazd"). Pojazdem kierował R.A. (dalej: "kierowca") wykonujący przewóz okazjonalny osób w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy M.B., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą [...] (dalej: "skarżący", "strona"). W chwili zatrzymania do kontroli kierowca odpłatnie przewoził pasażera P.K. z ul. [...] na ul. [...] w Ł. Przejazd zamówiony został za pomocą aplikacji [...]. Za wykonanie usługi pasażer uiścił gotówką opłatę w wysokości 11,51 zł. Przewóz wykonywany był pojazdem przeznaczonym do przewozu 5 osób łącznie z kierowcą W trakcie czynności kontrolnych kierowca okazał do kontroli m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne, umowę zlecenia zawartą z przedsiębiorcą [...], kopię certyfikatu kompetencji zawodowych wydanego M.B. oraz kopię licencji nr 5/2018 na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym. W wyniku kontroli stwierdzono wykonywanie przewozu okazjonalnego samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w art. 18 ust. 4a ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2140 ze zm.) - dalej "u.t.d.", z zastrzeżeniem przewozów, o których mowa w art. 18 ust. 4b, niedopisanie pojazdu, którym wykonywany był przejazd do licencji oraz niewyposażenie kierowcy w wypis z licencji. Kontrola została udokumentowana protokołem nr 123/Z1/2019/BK z dnia 25 października 2019 r. W dniu kontroli przesłuchano w charakterze świadka kierowcę pojazdu oraz pasażera P.K..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne