25.07.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. II GSK 283/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Marek Sachajko Protokolant Anna Zapała po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 30 września 2019 r. sygn. akt II SA/Bd 425/19 w sprawie ze skargi F. Sp. j. [...] w T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 marca 2019 r. nr 0401-IOA.48.9.2019 w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2. oddala skargę; 3. zasądza od F. Sp. j. [...] w T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy 2100 (dwa tysiące sto) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 30 września 2019 r. sygn. akt II SA/Bd 425/19 po rozpoznaniu skargi F. sp. j. w T. (dalej: skarżąca, spółka) uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (dalej: Dyrektor IAS) z 25 marca 2019 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu z 15 grudnia 2018 r. nakładającą na skarżącą karę pieniężną 20 000 zł za niewykonanie obowiązków określonych w ustawie z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 708 ze zm.; dalej: ustawa SENT) oraz orzekł o kosztach postępowania na rzecz skarżącego.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że przeprowadzona 11 kwietnia 2018 r. kontrola pojazdu przewożącego olej napędowy wykazała, że skarżąca, która była jednocześnie podmiotem wysyłającym, odbierającym i przewoźnikiem przewoziła z miejsca załadunku, tj. z ul. [...] w T. 6700 litrów oleju napędowego grzewczego. Po dostarczeniu do trzech odbiorców łącznej ilości 2521 litrów, w autocysternie pozostało 4179 litrów i na tę ilość został wystawiony dokument "MM przesunięcie międzymagazynowe" nr 2/4/11/R. Organ stwierdził, że dokument ten, podobnie jak list przewozowy nr 1/4/11/R, nie zostały wypełnione zgodnie z art. 3 ust. 7 pkt 4 ustawy SENT, gdyż w polu "skąd" wpisano miejsce sprzedaży paliwa u klienta, tj. S., a powinien być wpisany adres miejsca magazynowania towaru – wysyłki, tj. ul. [...] w T., dlatego okazane dokumenty – z uwagi na nieprawidłowe dane – nie poświadczały przesunięcia międzymagazynowego towaru, które zwalniałoby spółkę z obowiązku złożenia zgłoszenia SENT. W związku z tym dalszy przewóz towaru mógł nastąpić po złożeniu przez podmiot wysyłający zgłoszenia SENT. Zgłoszenie takie zostało przez spółkę złożone w trakcie kontroli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty