12.10.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 października 2023 r., sygn. II GSK 2045/22

Każda zmiana deklarowanego w dokumentacji wniosku składu lub surowców wykorzystywanych do produkcji nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin i ujawniona w tym zakresie niezgodność ze stanem rzeczywistym na etapie produkcji uzasadnia ocenę odnośnie do zaktualizowania się przesłanek wydania decyzji o cofnięciu pozwolenia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk po rozpoznaniu w dniu 12 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. Sp. z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2022 r. sygn. akt IV SA/Wa 1831/21 w sprawie ze skargi N. Sp. z o.o. w L. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2021 r. nr KS.ns.810.34.2021 w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na wprowadzenie do obrotu nawozu organicznego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 maja 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 1831/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę N. sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2021 r., znak KS.ns.810.34.2021, w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na wprowadzanie do obrotu nawozu organicznego.

Ze skargą kasacyjną od powyższego wyroku wystąpiła spółka zaskarżając ten wyrok w całości, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, a także o zasądzenie na jej rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono naruszenie przepisów postępowania:

1. art. 80 k.p.a. w związku z art. 84 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej – "k.p.a.") poprzez dokonanie wybiórczej i dowolnej oceny dowodów zgromadzonych w toku postępowania, bez ich oceny przy pomocy wiadomości specjalnych, w przypadku gdy specjalistyczne badania przedłożone przez stronę postępowania jako dowody w sprawie w postaci wyników badań-ekspertyzy identyfikacji gatunkowej komponentów pochodzenia zwierzęcego w oparciu o analizę mitochondrialnego DNA metodą PCR przeprowadzonej przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy Laboratorium Genetyki Molekularnej (przedłożone pismem z dnia 24 maja 2021 r.) wymagały ewentualnej weryfikacji przy udziale biegłego specjalisty, z uwagi na to, że ich zakres, charakterystyka i parametry wykraczają poza wiadomości powszechnie dostępne, w wynik badania – zakwestionowany przez organ – nie mógł zostać oceniony bez wiedzy specjalistycznej oraz bez oceny metodologii badania przez uprawnionych specjalistów;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty