28.02.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. II GSK 1271/19

Administracyjne postępowanie; Podatkowe postępowanie; Gry losowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 24 lipca 2019 r. sygn. akt III SA/Wr 640/18 w sprawie ze skargi K. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 26 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry po wznowieniu postępowania 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od K. L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 lipca 2019 r., sygn. akt III SA/Wr 640/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi K. L. (dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 26 października 2018 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej uchylił w całości zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia 3 sierpnia 2018 r.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Pismem z dnia 23 marca 2018 r., działając na podstawie art. 241 § 1 w zw. z art. 240 § 1 pkt 5 O.p., skarżący wniósł o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną. działając na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 u.g.h. - Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu (dalej: Naczelnik UC) wydał decyzję z 11 stycznia 2017 r., w której wymierzył stronie karę pieniężną w łącznej kwocie 36.000 zł, w związku z eksploatacją trzech automatów do gier poza kasynem gry. Uzasadniał, że - w jego ocenie - wyszły na jaw istotne dla sprawy nowe dowody, istniejące w dniu wydania tej decyzji i nieznane organowi, który ją wydał.

W opinii skarżącego, zasadnicza część ustaleń w sprawie nałożenia na niego kary pieniężnej z tytułu eksploatacji urządzeń do gier poza kasynem gry, została oparta na materiale dowodowym włączonym do akt tej sprawy a zgromadzonym w prowadzonym wówczas także postępowaniu karnym skarbowym. Skarżący zauważył, że w toku tego postępowania postawiono mu zarzut dopuszczenia się czynu z art. 107 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (dalej: k.k.s.), tj. urządzania lub prowadzenia gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji. Podniósł, że Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, działając na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego w zw. z art. 113 § 1 k.k.s. - postanowieniem z 18 lipca 2017 r. - umorzył postępowanie stwierdzając brak znamion czynu zabronionego. Dowodził, że powyższe stanowi, iż występują przesłanki uzasadniające zastosowanie art. 240 § 1 pkt 5 O.p. i wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną z 11 maja 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne