10.11.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2023 r., sygn. I FSK 1267/21

Podatek akcyzowy

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Golec, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 listoapada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. sp. z o.o. z siedzibą w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. akt V SA/Wa 866/20 w sprawie ze skargi N. sp. z o.o. z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 19 lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz N. sp. z o.o. z siedzibą w D. kwotę 4700 (cztery tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 16 grudnia 2020 r., sygn. akt V SA/Wa 866/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę N. Sp. z o.o. z siedzibą w D. (dalej: Skarżąca/Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej: Organ) z 19 lutego 2020 r., w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego.

2. Sąd pierwszej instancji wskazał, że spór dotyczył zaskarżonej decyzji w zakresie, w jakim utrzymywała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej: NUS) z 13 listopada 2019 r. odmawiającą zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodów osobowych. Rozstrzygnięcie to było skutkiem wniosku Spółki z 14 sierpnia 2019 r., którym wystąpiła o zwrot podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodów osobowych.

3. Organ w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, odwołując się do uregulowań zawartych w ustawie z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 864, dalej: u.p.a.), w szczególności w art. 107 oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 174), wskazał, że Spółka spełniła warunek jednorocznego terminu na złożenie wniosku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, wypełniła przesłankę wykazania zapłaty akcyzy w kraju oraz warunek dysponowania prawem rozporządzania przedmiotowymi pojazdami jak właściciel oraz wykazała dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej spornych samochodów osobowych we własnym imieniu. Nie spełniła jednak przesłanki braku wcześniejszej rejestracji na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym pojazdów, bowiem samochody zostały zarejestrowane na terytorium kraju przed dokonaniem dostaw wewnątrzwspólnotowych. W tym zakresie Organ powołał się na art. 74 ust. 1 i 2 oraz 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2018 r. poz. 1190, dalej: Prawo o ruchu drogowym) i podał, że sporne samochody były zarejestrowane czasowo na terytorium kraju po złożeniu wniosku o ich rejestrację zgodnie z art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. b) tej ustawy. W konsekwencji powyższego Organ stwierdził, że Spółka nie spełniła wszystkich przesłanek wynikających z art. 107 ust. 1 u.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne