Wyrok NSA z dnia 2 marca 2023 r., sygn. I FSK 38/20

W sytuacji, gdy bank po cesji wierzytelności hipotecznych na rzecz banku hipotecznego kontynuuje obsługę i rozliczanie tych wierzytelności, nie zachowuje statusu kredytodawcy i nie korzysta ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 38 u.p.t.u. Ponadto, w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 40 u.p.t.u., tylko niektóre z usług świadczonych w ramach tej obsługi mogą być objęte zwolnieniem podatkowym, pod warunkiem, że stanowią one część świadczenia złożonego (kompleksowego).

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Adam Nita (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 września 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 2624/18 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 września 2018 r. nr 0114-KDIP4.4012.382.2018.1.IT w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 12 września 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2624/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) oddalił skargę B. z siedzibą w W. (w dalszej części uzasadnienia określanego mianem Wnioskodawcy, Banku, Strony lub Skarżącego) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 7 września 2018 r., nr 0114-KDIP4.4012.382.2018.1.IT w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Problemem, jaki zaistniał w sprawie była kwestia podatkowoprawnej klasyfikacji usług związanych z kontynuacją dotychczasowej kompleksowej (bieżącej) obsługi i rozliczania Portfeli wierzytelności hipotecznych, świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Banku hipotecznego w odniesieniu do transferowanych Portfeli wierzytelności hipotecznych. Wątpliwości Skarżącego wywołało zaś to, czy tego rodzaju aktywność korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38, a także art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., zwanej dalej u.p.t.u.). We wniosku interpretacyjnym postawiono też inne pytanie – o stawkę podatkową w podatku od towarów i usług, właściwą dla określenia zobowiązania podatkowego z tytułu świadczenia usług o charakterze back-office przez Wnioskodawcę na rzecz Banku hipotecznego. Co do tej kwestii zapatrywanie DKIS oraz Banku było jednak zgodne i na tym tle nie zaistniał spór przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne