22.06.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. III FSK 1318/22

Zdalnie sterowane łączniki (urządzenia służące do załączania, przewodzenia i wyłączania prądu) instalowane na liniach napowietrznych średniego napięcia stanowią część sieci elektroenergetycznej i wpływają na jej prawidłowe działanie, dlatego też powinny być uwzględnione przy obliczaniu podstawy opodatkowania danego obiektu budowlanego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 173/22 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia 4 listopada 2021 r. nr SKO.4000-1470/2021 w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 lipca 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 173/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. S.A. z siedzibą w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia 4 listopada 2021 r. utrzymującą w mocy decyzję z dnia 16 sierpnia 2021 r. Wójta Gminy G. odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości od budowli za rok 2018.

Przybliżając dotychczasowy przebieg sprawy WSA podał, że SKO wskazało, iż istotnie, tak jak wskazuje skarżąca, od 28 czerwca 2015 r. uległa zmianie definicja obiektu budowlanego i budowli, jednakże zmiana ta zdaniem SKO jest bez znaczenia dla kwalifikacji przedmiotowych sterowanych zdalnie łączników na potrzeby podatku od nieruchomości. W ocenie SKO z zestawienia przepisów art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 716 ze zm., dalej: u.p.o.l.) oraz art. 3 pkt 1 lit. b wynika, że podlegającą opodatkowaniu budowlą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. jest budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. Natomiast analiza art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego wskazuje, że pewne obiekty budowlane mogą tworzyć jedną budowlę z uwagi na zachodzącą między nimi spójność techniczno-użytkową. SKO stwierdziło, że do elementów składających się na całość techniczno-użytkową można zaliczyć zarówno elementy nieruchome, trwale zamontowane, jak i elementy ruchome, które można dowolnie demontować i przenosić w inne miejsce. Ruchomy charakter urządzeń i instalacji nie oznacza, że taka konstrukcja przestaje stanowić całość techniczno-użytkową z częścią budowlaną. SKO stwierdziło, że organ I instancji prawidłowo zakwalifikował przedmiotowe łączniki jako element sieci elektroenergetycznej. Na gruncie języka powszechnego przez sieć elektroenergetyczną należy rozumieć układ urządzeń i przewodów przeznaczonych do przesyłania energii elektrycznej z elektrowni do punktu odbioru. Brak było zatem podstaw do stwierdzenia wnioskowanej nadpłaty w podatku od nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne