Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. III FSK 257/23
Związek nieruchomości z działalnością gospodarczą nie opiera się wyłącznie na fakcie faktycznego wykorzystywania tej nieruchomości w prowadzonej działalności, ale również na możliwości jej potencjalnego wykorzystania. Decydującym czynnikiem dla uznania związku nieruchomości z działalnością gospodarczą jest nie intensywność jej wykorzystania, lecz możliwość takiego wykorzystania w kontekście prowadzonej działalności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący – Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, Protokolant asystent sędziego Jakub Witan, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Op 284/22 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 2 marca 2022 r., nr SKO.40.2614.2021.po w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2016 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 listopada 2022 r., I SA/Op 284/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę B. S.A. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z 2 marca 2022 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2016 r.
W skardze kasacyjnej skarżąca zarzuciła zaskarżonemu wyrokowi na podstawie:
I. art. 174 pkt 2 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania, które miały istotny wpływ na wynik sprawy, w tym:
1) art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a. w związku z art. 151 p.p.s.a. poprzez oddalenie skargi w stanie faktycznym, w którym nie wystąpiły podstawy do jego zastosowania i uznanie, że organ drugiej instancji nie naruszył przepisu art. 233 § 1 pkt 1 o.p. poprzez jego zastosowanie i utrzymanie w mocy decyzji organu pierwszej instancji, w sytuacji, gdy decyzja organu drugiej instancji została wydana z naruszeniem art. 121 o.p. i 187 o.p. uzasadniającym jej uchylenie ze względu na istotne naruszenie przepisów postępowania, w szczególności polegające na błędnym ustaleniu przez organy podatkowe obu instancji stanu faktycznego w sprawie, przez co wypełniona została dyspozycja art. 174 pkt 2 p.p.s.a., a tym samym uznanie, że organ drugiej instancji nie naruszył przepisu art. 127 o.p. poprzez naruszenie zasady dwuinstancyjności poprzez przyjęcie ustaleń organu pierwszej instancji jako własnych;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty