13.04.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 241/20

Prawo do odliczenia podatku VAT od usług gastronomicznych przysługuje podatnikom, którzy nabywają te usługi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gastronomicznej w celu ich odsprzedaży konsumentom lub innym podatnikom. Przepisy wykluczające prawo do odliczenia nie znajdują zastosowania w sytuacji, gdy ponoszone wydatki są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 14 listopada 2019 r. sygn. akt I SA/Ol 538/19 w sprawie ze skargi B. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz B. Z. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 14 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Ol 538/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po rozpoznaniu skargi B. Z. (dalej skarżący) uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej organ interpretacyjny) z 23 maja 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Olsztynie.

2.1. Sąd pierwszej instancji ustalił, że we wniosku z 8 marca 2019 r., uzupełnionym pismem z 8 maja 2019 r. skarżący, wniósł o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych oraz usług cateringowych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

2.2. W uzasadnieniu wniosku skarżący wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej gastronomii, w ramach której świadczy usługi gastronomiczne i cateringowe. Podkreślił, że znaczną część świadczonych usług wytwarza samodzielnie z wykorzystaniem własnych zasobów technicznych i osobowych. Pewna część świadczonych przez niego usług gastronomicznych i cateringowych pochodzi jednak od podmiotów zewnętrznych, będących podatnikami podatku od towarów i usług, którzy wykonanie tych usług dokumentują fakturami. Skarżący wyjaśnił także, że wszystkie zakupione przez niego usługi gastronomiczne oraz cateringowe w całości są odsprzedawane jego kontrahentom. W uzupełnieniu wniosku skarżący zaznaczył, że jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, zaś opisane usługi nabywane są wyłącznie w związku z czynnościami opodatkowanymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne