20.04.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. II FSK 2732/20

1. Interpretacja indywidualna, która jest sprzeczna z interpretacją ogólną wydaną przez Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju, może być uznana przez organ jako wygasła. 

2. Sąd nie jest zobowiązany do prezentowania swojego unikalnego stanowiska i może podzielić opinię organów, a zgodność wyroku z orzeczeniem organu nie stanowi naruszenia przepisów.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Cieloch Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędzia del. WSA Renata Kantecka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Po 332/20 w sprawie ze skargi T. K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia interpretacji indywidualnej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. K. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Po 332/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę T. K. (dalej: "skarżący", "strona") na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 marca 2020 r. w przedmiocie wygaśnięcia interpretacji indywidualnej. Wyrok z uzasadnieniem oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych powołane w uzasadnieniu dostępne są w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

Powyższy wyrok skarżący, reprezentowany przez doradcę podatkowego, zaskarżył skargą kasacyjną w całości i zarzucił mu, na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: "p.p.s.a."), naruszenie prawa procesowego, tj.:

1) art. 141 § 4 p.p.s.a. poprzez błędne uzasadnienie zaskarżonego wyroku, w szczególności brak własnego stanowiska sądu, które powinno wynikać z dokonanej kontroli legalności interpretacji, a nie stanowić proste powielenie stanowiska organu;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne