Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. II FSK 2602/20
1. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, jako postępowanie nadzwyczajne, nie służy ponownej ocenie prawidłowości wydanej w sprawie ostatecznej decyzji, ale wyłącznie ocenie, czy przy jej wydaniu nie doszło do nadzwyczajnych, tzw. kwalifikowanych naruszeń prawa, które uzasadniają podważenie mocy decyzji ostatecznej. Rolą sądu administracyjnego w prowadzonym wskutek skargi strony postępowaniu sądowoadministracyjnym jest wobec tego zbadanie, czy odmowa stwierdzenia nieważności była uzasadniona i zgodna z prawem.
2. Rażące naruszenie prawa, które może być podstawą do stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej, to takie, które jest oczywiste i przejawia się w wyraźnej sprzeczności z treścią przepisu. Zarzut rażącego naruszenia prawa może być postawiony tylko w przypadku stosowania przez organ podatkowy przepisu, którego interpretacja nie budzi wątpliwości.
3. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT wiąże upływ okresu pięciu lat z nabyciem prawa, które jest zbywane, czyli nabyciem prawa własności, a nie z prawem do dysponowania daną nieruchomością, czy lokalem mieszkalnym, który nie stanowił nawet odrębnego przedmiotu własności. Bez znaczenia jest przy ty inny tytuł prawny niż własność, który uprawniał podatnika do korzystania, czy używania danej nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Cieloch Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (spr.) Sędzia del. WSA Renata Kantecka Protokolant Mateusz Rumniak po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 1/20 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 29 października 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji w sprawie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od dochodu z tytułu zbycia nieruchomości w 2011 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty