Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 1415/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, , po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. [...] sp. z o.o. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 1219/18 w sprawie ze skargi V. [...] sp. z o.o. z siedzibą w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 września 2018 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.481.2018.1.SR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 września 2018 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.481.2018.1.SR, 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz V. [...] sp. z o.o. z siedzibą w C. kwotę 1137 (jeden tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej i podmiot ją wnoszący.
1.1. V. [...] sp. z o.o. w C. (dalej: Spółka lub Skarżąca) wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 1219/18.
1.2. Powołanym wyrokiem Sąd oddalił skargę Spółki na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) z dnia 17 września 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Relacja ze stanu sprawy.
2.1. We wniosku z dnia 10 lipca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że: - jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny; - w ramach działalności gospodarczej nabywa odpłatnie usługi od podmiotów nieposiadających siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, dla których miejscem świadczenia (opodatkowania) jest Polska (import usług); - dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju od podmiotów posiadających status podatnika podatku VAT w innym niż Polska państwie członkowskim należącym do Unii Europejskiej; - nabywa również na terytorium Polski, od podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, towary i usługi objęte mechanizmem krajowego odwrotnego obciążenia; - nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT; - w związku z transakcjami zdarzają się lub mogą się zdarzyć sytuacje, w których Spółka nie uwzględni kwoty podatku należnego wynikającej z tytułu danej transakcji we właściwej deklaracji dla podatku VAT, względnie w korekcie właściwej deklaracji, złożonej w okresie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych w ramach transakcji towarów i usług; - główne, niezależne przy tym od Spółki, przyczyny nieuwzględnienia w deklaracji kwoty podatku należnego z zachowaniem wspomnianego terminu (okresu) to: zbyt późne wystawienie faktury przez kontrahenta, opóźnienie w doręczeniu terminowo wystawionej faktury przez kontrahenta, wadliwe co do treści wystawienie faktury przez kontrahenta, wystawienie przez kontrahenta faktury z wadliwą stawką (kwotową, np. 23%) dla dostawy towarów lub świadczenia usług objętych mechanizmem krajowego odwrotnego obciążenia, czy inne jeszcze przyczyny (np. nieprzewidziane absencje w dziale księgowym typu choroba, wypadki); - w takiej sytuacji Spółka nie wykaże podatku należnego i naliczonego we właściwym okresie rozliczeniowym w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do transakcji upłynął obowiązek podatkowy, lecz zrobi to po tym terminie, poprzez korektę właściwych deklaracji VAT; - Spółka jest podmiotem mającym pełne prawo do odliczenia (nie rozlicza się współczynnikiem); - wszystkie zakupy, o których mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, będą dawać pełne prawo do odliczenia; - późniejsze (niż 3 miesiące) wykazanie podatku należnego w drodze korekty właściwej deklaracji nie będzie związane z żadnym nadużyciem, oszustwem, czy dążeniem do zmniejszenia podatku; - Spółka będzie dokładała należytej staranności, aby minimalizować przypadki, w których opisane transakcje nie będą wykazywane w ciągu 3 miesięcy we właściwej deklaracji, jednak z przywołanych przyczyn mogą się one zdarzać, tak jak zostało to opisane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty