16.11.2022

Postanowienie NSA z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. III OW 87/22

Spór kompetencyjny/Spór o właściwość

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Komendanta [...] o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Komendantem [...] a Wójtem Gminy K. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku A. S. z dnia 4 lipca 2022 r. w sprawie ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie dla żołnierza, który odbył ćwiczenia wojskowe w 2022 r. postanawia: wskazać Komendanta [...] jako organ właściwy w sprawie.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 22 lipca 2022 r. Komendant [...] (dalej jako dowódca jednostki wojskowej) zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Wójtem Gminy K. (dalej jako organ samorządu terytorialnego) w przedmiocie rozpatrzenia wniosku A. S. z 4 lipca 2022 r. w sprawie ustalenia i wypłaty należnego świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone wynagrodzenie dla żołnierza, który odbył ćwiczenia wojskowe w 2022 r.

W uzasadnieniu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego dowódca jednostki wojskowej wskazał, że dnia 4 lipca 2022 r. do Wójta Gminy K. wpłynął wniosek A. S. o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie w związku z odbytymi ćwiczeniami w dniach 4-15.04.2022 r. Do w/w wniosku załączono zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń wojskowych oraz zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. o wysokości przychodu oraz o wysokości i formie opłacanego podatku dochodowego w roku kalendarzowym poprzedzającym.

Dnia 13 lipca 2022 r. do Komendanta [...] wpłynęło zawiadomienie o przekazaniu w/w wniosku według właściwości. Jednak zdaniem dowódcy jednostki wojskowej, nie jest on organem właściwym do rozpoznania przekazanej mu sprawy. W opinii Komendanta [...] w przedmiotowej sprawie do ćwiczeń wojskowych, które odbyły się w dniach 4-15 kwietnia 2022 r. (przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny) nie powinno stosować się nowych regulacji tj. art. 312 ust. 5 w/w ustawy oraz rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 maja 2022 r., a dotychczasowe tj. art. 119a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. Dowódca jednostki wojskowej zwrócił również uwagę na fakt, że na mocy art. 800 ustawy o obronie Ojczyzny dotychczasowym żołnierzom rezerwy przyznawany jest status żołnierza pasywnej rezerwy, ale dopiero od dnia wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny, zatem roszczenia strony nie mogą być rozpatrywane na podstawie art. 312 ustawy o obronie Ojczyzny, bowiem przepis odnosi się do nowej kategorii żołnierzy pasywnej rezerwy, do których wnioskodawca nie należy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty