18.11.2022

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. I OSK 2234/16

Reforma rolna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Marian Wolanin (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 kwietnia 2016 r. sygn. akt II SA/Po 949/15 w sprawie ze skargi E. D. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 13 sierpnia 2015 r., nr SN-III.7534.57.2015.9 w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przejętą w trybie dekretu o reformie rolnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 29 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Po 949/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę E. D. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z 13 sierpnia 2015 r., Nr SN-III.7534.57.2015.9, w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przejętą w trybie dekretu o reformie rolnej.

W skardze kasacyjnej od powołanego wyroku pełnomocnik skarżącego zarzucił naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię, tj.:

- art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2010 r. Nr 102, poz. 651) poprzez przyjęcie, że przepis ten nie odnosi się do sytuacji, w której znalazł się skarżący, podczas gdy wręcz przeciwnie przepis ten ma zastosowanie w niniejszej sprawie, czego dowodem jest chociażby jego stosowanie przez organ na zasadzie wykładni a contrario, co wynika wprost z zaskarżonej decyzji organu I instancji;

- art. 129 ust. 5 pkt 3 w zw. z art. 233 ustawy o gospodarce nieruchomościami, podczas gdy przepis art. 233 obliguje organ do prowadzenia spraw rozpoczętych przed datą wejścia w życie ww. ustawy, lecz niezakończonych wydaniem ostatecznej decyzji na podstawie przepisów ustawy, w tym również dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r., skoro przepis ten w dalszym ciągu ma moc obowiązującą, to należy ustalać w drodze decyzji administracyjnej, iż podstawą prawną przejęcia nieruchomości są w danym konkretnym przypadku przepisy dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. ze wskazaniem na podstawie, których przepisów prawnych nastąpiło przejście konkretnych nieruchomości na cele reformy rolnej, tym bardziej, że w dacie zaświadczeń wydanych przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w C., tj. w dniu 15 września 1959 r. o przejęciu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa obowiązywały już przepisy ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczenia nieruchomości, gdzie w art. 47 ust. 1 ustawodawca wskazał, iż postępowanie wywłaszczeniowe wszczęte po wyzwoleniu, a w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy nie zakończone, będzie prowadzone nadal według dotychczasowych przepisów z odpowiednim zastosowaniem przepisów niniejszej ustawy dotyczących właściwości organów orzekających. Czynności dokonane w dotychczasowym postępowaniu pozostają w mocy, a odszkodowanie ustala się według zasad odszkodowania przewidzianych w niniejszej ustawie, jeżeli wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego nastąpiło po dniu 1 lipca 1956 r., a dotychczas nie ustalono odszkodowania, w pozostałych przypadkach odszkodowanie ustala się według przepisów dotychczasowych;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne