Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. II OSK 3588/19
Zagospodarowanie przestrzenne; Nieruchomości; Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Jan Szuma (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Piotr Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] sp.j. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 3093/18 w sprawie ze skargi [...] sp.j. z siedzibą w [...] na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] sp.j. z siedzibą w [...] na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2019 r., IV SA/Wa 3093/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił w części dotyczącej działek nr [...], [...] i [...] z obrębu [...] (punkt 1. sentencji wyroku), a w pozostałym zakresie oddalił (punkt 2. sentencji wyroku) skargę [...] sp.j. z siedzibą w [...] na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy (zwanej dalej "Radą") z dnia [...] kwietnia 2018 r., [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu [...] (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2018 r., poz. 4701, zwaną dalej także "planem").
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła [...] sp.j. narzucając naruszenie:
1. art. 28 w zw. z art. 19, art. 17 pkt 13 i art. 17 pkt 11 ustawy z dnia 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (na datę zaskarżonej uchwały tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 z późn. zm., dalej "u.p.z.p.") oraz art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 121 z późn. zm., dalej "u.g.n.") poprzez nie stwierdzenie nieważności planu (oddalenie skargi). Skarżąca podkreśliła, że plan uchwalono wadliwie, to jest pomimo wprowadzenia - po wyłożeniu jego projektu do publicznego wglądu i upływie terminu na wnoszenie uwag - zmian nie wynikających z tych uwag, istotnie zmieniających sytuację prawną skarżącej i to bez ponowienia przewidzianej prawem procedury planistycznej;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty