13.12.2022

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1516/21

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 1441/18 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 19 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 września 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 1441/18, po rozpoznaniu skargi H. K. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 19 marca 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych - uchylił zaskarżoną decyzję.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji decyzją z dnia 19 marca 2018 r., nr [...], Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, odmówił potwierdzenia, że H. K. spełnia warunki, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 693 ze zm.) - dalej: "ustawa o działaczach opozycji".

W uzasadnieniu tej decyzji organ stwierdził, że w wyniku przeprowadzonej kwerendy archiwalnej odnaleziono zapisy w dzienniku rejestracyjnym b. KWMO/WUSW w K., poz. [...], sygn. akt IPN [...] ([...]) dotyczące skarżącego. Z powyższych zapisów wynika, że wnioskodawca został zarejestrowany w dniu 7 kwietnia 1972 r. przez jednostkę [...] do numeru [...] jako TW pseudonim "[...]", zdjęty z ewidencji w dniu 17 lipca 1974 r., materiały archiwalne otrzymały numer [...]. Natomiast na podstawie zapisów z dziennika archiwalnego b. KWMO/WUSW w K., dział I dotyczących materiałów archiwalnych o sygn. [...], sygn. akt IPN [...] ([...]) ustalono, że akta archiwalne przekazane do archiwum przez jednostkę [...] w dniu 17 lipca 1974 r., dotyczące skarżącego, TW ps. "[...]" składały się z teczki personalnej i teczki pracy. Z treści mikrofilmu protokołu brakowania materiałów archiwalnych WUSW w K. o sygn. akt IPN [...] ([...]) wynika, że akta o sygn. [...] dotyczące skarżącego zostały komisyjnie zniszczone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp