Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. I OSK 2382/21
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 września 2021 r., sygn. akt II SA/Łd 637/21 w sprawie ze sprzeciwu M. J. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] czerwca 2021 roku nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości rocznej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 września 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił sprzeciw M. J. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości rocznej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przywołał następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Decyzją z [...] czerwca 2021 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L., na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 735) - w skrócie: "K.p.a." - oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2040) - powoływanej dalej jako: "u.p.p.u.w." lub "ustawa" - uchyliło w całości decyzję Prezydenta Miasta L. z [...] grudnia 2020 r. o ustaleniu M. J. wysokości rocznej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu położonego w L. przy ul. P., oznaczonego w rejestrze gruntów jako działka nr [...] w obrębie [...], w kwocie 1391,00 zł i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
Kolegium ustaliło, że prawo użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe, przekształciło się z mocy prawa, z dniem 1 stycznia 2019 r., w prawo własności, co zostało potwierdzone w wydanym przez Prezydenta Miasta L. zaświadczeniu z [...] lipca 2020 r. Użytkownikiem wieczystym tego gruntu na dzień 31 grudnia 2018 r. był M. J., który obecnie - po przekształceniu - jest jego właścicielem. M. J. nabył prawo użytkowania wieczystego gruntu na podstawie umowy sprzedaży z 3 września 1997 r. i jest dalszym następcą prawnym osób fizycznych, które w 1979 r. pokryły wszystkie należności przysługujące Skarbowi Państwa, jako ówczesnemu właścicielowi nieruchomości, z tytułu ustanowienia na ich rzecz prawa użytkowania wieczystego gruntu, w tym opłaty roczne za cały zamierzony okres trwania tego prawa, tj. 99 lat, co spowodowało wygaśnięcie obowiązku ich uiszczania w stosunku do nich oraz późniejszych użytkowników wieczystych (taką konkluzję przedstawił Sąd Rejonowy w L. w wyroku z [...] lipca 2020 r., sygn. akt [...], a potwierdził ją Sąd Okręgowy w L. w wyroku z [...] kwietnia 2021 r., sygn. akt [...]). Pomimo tego, pismem z 13 czerwca 2017 r., doręczonym M. J. 26 czerwca 2017 r., Prezydent Miasta L., jako organ reprezentujący właściciela gruntu - Gminę L., ustalił mu opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego w wysokości 1391,00 zł, która miała obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Powyższa kwota została przyjęta jako podstawa ustalenia wysokości rocznej opłaty przekształceniowej obciążającej, zdaniem organu pierwszej instancji, M. J., zarówno w zaświadczeniu z [...] lipca 2020 r., jak i w decyzji organu I instancji z [...] grudnia 2020 r. Organ II instancji podkreślił, że w jego ocenie, M. J., abstrahując od niewątpliwego braku obowiązku uiszczania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu położonego w L. przy ul. P. przed dniem przekształcenia, jest od 1 stycznia 2019 r. zobligowany do ponoszenia rocznych opłat z tytułu przekształcenia tego prawa w prawo własności. Jednak organ odwoławczy nie zgodził się z organem I instancji w zakresie, w jakim uznał on, że podstawę określenia wysokości rocznej opłaty przekształceniowej powinna w tym wypadku stanowić wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego podana w piśmie z 13 czerwca 2017 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty