06.12.2022

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1595/21

Termin na dokonanie nasadzeń następczych nie wpływa na uprawnienie do wycinki drzew, a jedynie ogranicza w czasie obowiązek uiszczenia opłaty. Brak możliwości realizacji obowiązku ograniczonego terminem, oznacza wygaśnięcie tego obowiązku jako bezprzedmiotowego. Jest to skutkiem normatywnej konstrukcji terminu na wykonanie nasadzeń, którego uchybienie aktualizuje obowiązek poniesienia opłaty (art. 84 ust. 7 u.o.p.). Upływ terminu na wykonanie nasadzeń następczych oznacza, że uprawnienie w tym zakresie wygasło, a zatem nie jest możliwa zmiana decyzji ostatecznej w tej części.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 25 kwietnia 2019 r. sygn. akt II SA/Bk 514/18 w sprawie ze skargi A. w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 29 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w zakresie terminu dokonania nasadzeń zastępczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 25 kwietnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę A. w O. (dalej: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z 29 marca 2018 r. w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w zakresie terminu dokonania nasadzeń zastępczych.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 13 października 2016 r. Prezydent Miasta Białegostoku zezwolił skarżącej na usunięcie 48 sztuk drzew wskazanych w załączniku nr 1 do decyzji i szczegółowo opisanych w tej decyzji, pod warunkiem posadzenia 99 sztuk drzew (wymienionych co do ilości i rodzaju) w terminie do 30 listopada 2017 r. Jednocześnie zobowiązano skarżącą do złożenia informacji o dacie i miejscu posadzenia drzew (mapa z naniesioną dokładną lokalizacją każdego z drzew) w terminie do 31 grudnia 2017 r. (pkt 1 decyzji). Ponadto ustalono opłatę za usunięcie drzew wymienionych w punkcie 1 decyzji w kwocie 219 447, 56 zł (pkt 2) oraz odroczono termin uiszczenia tej opłaty na okres 3 lat od dnia upływu terminu na wykonanie nasadzeń wskazanego w punkcie 1, tj. do 30 listopada 2020 r. (pkt 3). Dodatkowo zezwolono na usunięcie 242 sztuk drzew wskazanych w załączniku nr 2 do decyzji (pkt 4) oraz orzeczono o nie pobieraniu opłaty za usunięcie drzew, o których mowa w punkcie 4 (pkt 5) i ustalono, że usunięcia drzew wymienionych punkcie 1 i 4 decyzji należy dokonać w terminie do dnia 28 lutego 2017 r. (pkt 6). Organ I instancji ustalił także, że usunięcie drzew wymienionych w punkcie 1 i 4 decyzji może nastąpić pod warunkiem uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę (pkt 7) oraz umorzył postępowanie w części dotyczącej 13 sztuk drzew owocowych szczegółowo opisanych w decyzji (pkt 8).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne