13.10.2022

Wyrok NSA z dnia 13 października 2022 r., sygn. II GSK 1069/22

Uprawnienia do wykonywania zawodu

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Andrzej Skoczylas Protokolant Klaudia Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 13 października 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2021 r. sygn. akt VI SAB/Wa 111/21 w sprawie ze skargi M. P. na bezczynność i przewlekłość Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w przedmiocie bezczynności i przewlekłości organu w rozpoznaniu wniosku w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA" lub "Sądem I instancji"), działając na podstawie art. 149 § 1 pkt 1, § 1a oraz art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej zwanej "ppsa"), wyrokiem z 8 listopada 2021, sygn. akt VI SAB/Wa 111/21 po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. P. (dalej zwanego "Skarżącym") na bezczynność i przewlekłość Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (dalej zwanej "Organem", "Radą" lub "Skarżącą kasacyjnie"), w przedmiocie rozpoznania wniosku w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego, stwierdził, że Organ dopuścił się bezczynności, uznając, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa. Wyznaczył też Radzie termin (30 dni) do rozpoznania wniosku Skarżącego w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego – z 27 grudnia 2020 r., uzupełnionego pismem z 10 marca 2021 r. W pozostałej części WSA oddalił skargę.

Sąd I instancji rozpoznał sprawę w następującym stanie faktycznym oraz prawym:

Skarżący 27 grudnia 2020 r., złożył wniosek o uznanie jego kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie kwalifikacji uzyskanych w Wielkiej Brytanii. Jako podstawę żądania wskazał art. 13 ust. 1 oraz art. 16 § 1 ust. lit. b ustawy z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r., poz. 65; dalej zwanej "ustawą o uznawaniu kwalifikacji"). W treści wniosku Skarżący podał, jakie posiada wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe i uprawnienia do wykonywania zawodu. Opisał także swoje doświadczenie zawodowe w zawodzie regulowanym ze wskazaniem okresów i form zatrudnienia oraz zajmowanych stanowisk, a także jakie odbył kursy i szkolenia, i jakie posiada z tego tytułu kwalifikacje. Do wniosku Skarżący załączył liczne dokumenty potwierdzające przywołane w treści wniosku fakty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty