Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. I GSK 207/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant asystent sędziego Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 października 2018 r. sygn. akt III SA/Po 444/18 w sprawie ze skargi B. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w przedmiocie podatku akcyzowego, po wznowieniu postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 10 października 2018 r., sygn. akt III SA/Po 444/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a. oddalił skargę B. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] maja 2018 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w przedmiocie podatku akcyzowego, po wznowieniu postępowania.
Treść uzasadnienia tego wyroku dostępna jest na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.orzeczenia.gov.pl).
Od tego wyroku skarżący wniósł skargę kasacyjną, zaskarżając go w całości.
I. Na podstawie art. 183 § 2 pkt 5 p.p.s.a. zaskarżonemu wyrokowi zarzucono, że postępowanie sądowe I instancji obarczone jest nieważnością, gdyż w toku postępowania sądowoadministracyjnego skarżący B. B. był pozbawiony możności obrony swych praw na skutek istniejącej w chwili prowadzenia postępowania przed sądem administracyjnym choroby psychicznej, przy jednoczesnym braku udziału w postępowaniu pełnomocnika lub prokuratora lub Rzecznika Praw Obywatelskich, których zadaniem zgodnie z zasadą ochrony praworządności lub praw obywatela, winno być w niniejszym stanie faktycznym w świetle dowodów zgromadzonych w postępowaniu, że skarżący od kilkunastu lat cierpi na uporczywe zaburzenia urojeniowe, zainicjowanie odrębnego postępowania cywilnego w celu weryfikacji czy skarżący posiada zdolność do czynności w postępowaniu w sprawach sądowoadministracyjnych (zdolność procesową), w konsekwencji czy w celu ochrony praw obywatela powinien działać w jego imieniu kurator lub opiekun. Z tych powodów podniesiono, że doszło do pozbawienia skarżącego możności obrony jego praw w postępowaniu wywołanym skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty