17.11.2022 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 17 listopada 2022 r., sygn. II GSK 1514/22

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. Sp. z o.o. w C. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2022 r. sygn. akt VI SA/Wa 698/22 w sprawie ze skargi F. Sp. z o.o. w C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 27 grudnia 2021 r. nr BTM.KREPTD.SDR.573.97.2021.1970.155182 w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy postanawia: oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 698/22, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; powoływanej dalej jako: p.p.s.a.), odrzucił skargę F. Sp. z o.o. w C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z 27 grudnia 2021 r. w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy oraz zwrócił skarżącej uiszczony wpis od skargi.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji podniósł, że w dniu 27 grudnia 2021 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego wydał wobec skarżącej spółki decyzję, od której przysługiwało prawo zwrócenia się do organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy lub ze skargą do sądu administracyjnego.

W dniu 3 lutego 2022 r. F. sp. z o.o. złożyła do GITD wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. Dnia 9 lutego 2022 r. spółka złożyła do WSA w Warszawie skargę na decyzję, w której podała, że na dzień składania skargi organ nie rozpoznał wniosku o przywrócenie terminu do żądania ponownego rozpatrzenia sprawy zakończonej decyzją.

Sąd I instancji zauważył, że przepis art. 52 p.p.s.a. dopuszcza możliwość zaskarżenia do sądu administracyjnego decyzji nieostatecznej w administracyjnym toku instancji, od której stronie przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Z dniem doręczenia stronie takiej decyzji terminy do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy albo skargi do sądu administracyjnego rozpoczynają bieg równolegle, zaś ustawodawca, w takim przypadku, stronie pozostawił wybór środka ochrony prawnej pomiędzy skargą do sądu administracyjnego, a wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Nie oznacza to jednak, że strona może wnieść zarówno wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, jak i skargę do sądu administracyjnego. WSA stwierdził, że Skarżąca w rozpoznawanej sprawie mogła wybrać sposób zaskarżenia decyzji i skorzystać z prawa złożenia od niej do GITD wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, albo wnieść do sądu administracyjnego skargę bez uprzedniego składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty