Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. II GSK 522/22
Transport; Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1759/21 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 15 kwietnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie utraty dobrej reputacji przedsiębiorcy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 października 2021 r., uwzględnił skargę M. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 15 kwietnia 2021 r., w przedmiocie utraty dobrej reputacji przedsiębiorcy, uchylając tą decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu z dnia 27 lipca 2020 r., umarzając postępowanie administracyjne oraz orzekając o kosztach postępowania sądowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Główny Inspektor Transportu Drogowego, decyzją z dnia 27 lipca 2020 r. stwierdził utratę dobrej reputacji przez skarżącego, jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność transportową.
Objętą skargą decyzją organ utrzymał w mocy swoje poprzednie rozstrzygnięcie.
W motywach organ wskazał, że jednym z warunków wykonywania zawodu przewodnika drogowego jest cieszenie się dobrą reputacją. Przy ocenie spełnienia wymogu dobrej reputacji uwzględnia się postępowanie przedsiębiorcy i osób zarządzających w jego imieniu transportem.
Główny Inspektor Transportu Drogowego wskazał, że skarżący wielokrotnie dopuścił się naruszeń przepisów o transporcie drogowym, w tym również takich, które klasyfikowane są jako najpoważniejsze - posługiwanie się przez kierowcę kartą kierowcy, która nie jest jego własną kartą. Organ wskazał, że to naruszenie, określone w lp.6.3.3. zał. nr 3 do ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 2140 ze zm., dalej: u.t.d.), zostało stwierdzone w decyzjach z: 21 lutego 2020 r., 11 sierpnia 2020 r. oraz z 15 października 2020 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty