08.09.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 września 2022 r., sygn. II GSK 661/19

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 8 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 marca 2019 r. sygn. akt III SA/Po 337/18 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 26 marca 2018 r. nr BP.501.1044.2017.0164.PO151751 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od A. Sp. z o.o. w M. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1510 (jeden tysiąc pięćset dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Po 337/18, po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. w M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 26 marca 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym, 1/ uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w Poznaniu z dnia 5 lipca 2017 r., nr WITD.DI.0152.XV1208/22/17, oraz 2/ zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia 5 lipca 2017 r. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Poznaniu nałożył na A. spółkę z o.o. w M. karę pieniężną w kwocie 8000 zł za wykonywanie transportu drogowego osób bez wymaganego zezwolenia. W uzasadnieniu organ wskazał, że w trakcie kontroli drogowej dniu 9 maja 2017 r. w miejscowości G., kierujący pojazdem marki Renault o nr rej. [...], wykonując transport drogowy osób na linii regularnej poprzez dowóz dzieci z/do Zespołu Szkół w G., nie okazał wypisu z zezwolenia na wykonywanie przewozu regularnego specjalnego. Organ I instancji wskazał, że w trakcie postępowania odebrano oświadczenie od kierowcy A. S. D., zgodnie z którym pojazdem tym wykonywano przewóz dzieci z/do Zespołu Szkół w G. i N. do/z okolicznych miejscowości. Na tę okoliczność przesłuchano w charakterze strony współwłaściciela firmy S. B. Otrzymano również pismo od Edukacyjnego Związku Międzygminnego G.- N., z którego wynikało, że kierowca przedstawił Związkowi jedynie aktualne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Nadto organ otrzymał informację, że strona nie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób wykonywanych w ramach umowy z Edukacyjnym Związkiem Międzygminnym G.-N.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty