20.10.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 października 2022 r., sygn. III FSK 1027/21

Zasadniczą przesłanką nałożenia kary porządkowej jest bezzasadność odmowy dokonania konkretnej czynności procesowej przez stronę. W postępowaniu dotyczącym nałożenia kary porządkowej na podstawie art. 262 § 1 pkt 2a ordynacji podatkowej na adresacie wezwania spoczywa obowiązek przedstawienia powodów odmowy okazania czy przedstawienia dokumentów. Do organów należy ocena podanego powodu pod względem zasadności, a do sądu administracyjnego kontrola oceny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant Karolina Niemiec, , po rozpoznaniu w dniu 20 października 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Ol 8/19 w sprawie ze skargi M. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 9 listopada 2018 r., nr 2801-ICK.500.16.2018 w przedmiocie kary porządkowej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. Z. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 lutego 2019 r., I SA/Ol 8/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę M. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 9 listopada 2018 r., nr 2801-ICK.500.16.2018 w przedmiocie nałożenia kary porządkowej. Sąd podał, że przedmiotem sporu w sprawie jest ocena legalności zastosowania przez organy przepisu art. 262 § 1 pkt 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.; dalej jako: "O.p."), w myśl którego strona, świadek lub biegły, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego bezzasadnie odmówili okazania lub nie przedstawili w wyznaczonym terminie dokumentów, których obowiązek posiadania wynika z przepisów prawa, ksiąg podatkowych, dowodów księgowych będących podstawą zapisów w tych księgach - mogą zostać ukarani karą porządkową w wysokości 2.800 zł. Zdaniem Sądu, w niniejszej sprawie wezwania skierowane do kontrolowanego były prawidłowe i spełniały wszelkie wymogi formalne. Nie budzi również wątpliwości zasadność wezwania kontrolowanego do przedłożenia dokumentacji podatkowej za 2015 r. podlegającej analizie w ramach kontroli celno – skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 r. oraz podatku od towarów i usług za I-IV kwartał 2015 r. Pomimo kilkakrotnie ponawianych wezwań, kontrolowany konsekwentnie nie wywiązywał się z obowiązku przedłożenia dokumentacji, przy czym organ pierwszej instancji każdorazowo pouczał o konsekwencjach wynikających z art. 262 § 1 O.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne