04.11.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2022 r., sygn. I FSK 989/19

Organ odwoławczy, w przypadku braków w materiale dowodowym, ma obowiązek je uzupełnić, bądź, w sytuacji gdy postępowanie dowodowe wymaga przeprowadzenia na szeroką skalę, uchylić decyzję organu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia. Czynienia dalszych ustaleń faktycznych nie można ignorować, jeżeli jest to obiektywnie konieczne dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 532/18 w sprawie ze skargi T. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 30 listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia w całości decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2012 r. i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 10 stycznia 2019 r. (sygn. akt III SA/Wa 532/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, Sąd pierwszej instancji) oddalił skargę T. W. (dalej: Strona, Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: DIAS, organ odwoławczy) z dnia 30 listopada 2017 r. w przedmiocie uchylenia w całości decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2012 r. i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).

1.2. Ze stanu faktycznego sprawy, który wskazał Sąd pierwszej instancji wynika, że zaskarżoną decyzją z 30 listopada 2017 r. DIAS uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w R. (dalej: DUKS) z 28 września 2015 r. określającą Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2012 r. i przekazał sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.

Organ odwoławczy, po ponownym rozpoznaniu odwołania, powołując się na prawomocny wyrok WSA w Warszawie z 25 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 479/16 wskazał, że stanowisko organu I instancji co do tego, że Skarżącemu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez P. L., ponieważ dokumentują one transakcje fikcyjne pod względem podmiotowym, a Skarżący miał (lub powinien mieć) świadomość udziału w oszukańczym procederze w postaci karuzeli podatkowej, nie znajduje oparcia w zgromadzonym materiale dowodowym. Materiał ten jest niekompletny, a już zebrany został oceniony z przekroczeniem granic swobodnej oceny dowodów, co uzasadniało w ocenie organu II instancji eliminację decyzji z obrotu prawnego, jako wydanej z naruszeniem prawa procesowego w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy. W ocenie DIAS, organ I instancji naruszył zasady wynikające z art. 122, art. 187 § 1, art. 180 § 1, art. 188 i art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, ze zm.; dalej: O.p.). DIAS stanął na stanowisku, że w niniejszej sprawie wystąpiły przesłanki do zastosowania art. 233 § 2 O.p. oraz że wyrażona w art. 127 O.p. zasada dwuinstancyjności postępowania przemawia za przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne