Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 643/19
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Adam Nita, , po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2018 r. sygn. akt VIII SA/Wa 760/18 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. S.A. z siedzibą w R. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 5 grudnia 2018 r., sygn. akt VIII SA/Wa 760/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez P. S.A. z siedzibą w R. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł organ. Wyrok zaskarżył w całości, zarzucając naruszenie
I. przepisów prawa procesowego, co miało istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 146 § 1 w związku z art. 145 § 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") w zw. z art. 14c § 1 i 2 w zw. z art. 14b § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa") poprzez uznanie przez Sąd, że organ zmienił przedstawiony przez P. S.A. z siedzibą w R. (dalej: "spółka" lub "skarżąca") stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) i uznał, że otrzymane dofinansowanie nie ma związku z wykonywaniem przez spółkę działalności gospodarczej, podczas gdy zdaniem Sądu z treści wniosku wprost wynika, że przychody spółki (w tym dofinansowanie) związane są w całości z jej działalnością gospodarczą, gdy tymczasem organ przyjął w sposób prawidłowy w oparciu o opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), że dofinansowanie nie stanowi dotacji, subwencji ani innej dopłaty o podobnym charakterze mającym wpływ na cenę towarów lub usług, nie stanowi dopłaty do ceny oferowanych towarów i usług oraz nie jest wynagrodzeniem za jakąkolwiek usługę świadczoną przez spółkę, a tym samym realizowane czynności związane z dofinansowaniem, stanowią zdaniem organu osobny obszar działalności, bez odpłatności, niepowiązany z obszarem działalności gospodarczej, co doprowadziło zdaniem organu do ustalenia przez Sąd nieistniejącego naruszenia prawa i miało wpływ w sposób istotny na wynik sprawy,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty