30.11.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. I FSK 1091/22

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, , po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 września 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 970/21 w sprawie ze skargi K.Z. na decyzję Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w W. z dnia 15 lutego 2021 r. nr [....] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2017 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K.Z. na rzecz Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w W. kwotę 11 250 (jedenaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z 29 września 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 970/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. Z. (dalej: Strona lub Skarżący) na decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w W. (dalej: Naczelnik UCS) z 15 lutego 2021 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 2017 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji stan faktyczny

2.1. Decyzją z 11 września 2020 r. Naczelnik UCS rozliczył Stronie podatek VAT za wskazany na wstępie miesiąc w sposób odmienny niż przez nią zadeklarowany.

Podstawą takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, że Skarżący brał udział w transakcjach o charakterze karuzelowym, mających za przedmiot obrót towarami typu skraplacze do klimatyzacji, tłoki ze stopu aluminium do silnika diesel oraz pudełka tekturowe fasonowe. W konsekwencji Skarżący dokonał bezpodstawnego odliczenia podatku z faktur otrzymanych od J.L. (firma C.) i spółek z o.o. A. i M. oraz Skarżący nieprawidłowo wykazał wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotów z Niemiec, tj. D. i I. W ocenie organu Skarżący był świadomym uczestnikiem procederu mającego na celu popełnianie oszustw w podatku od towarów i usług. W efekcie organ wydał decyzję określającą w podatku VAT kwotę zobowiązania podatkowego za wrzesień 2017 r. w wysokości 8.472 zł w miejsce deklarowanej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek w wysokości 1.852.044 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne