02.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 830/22

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Adam Nita (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 grudnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 587/21 w sprawie ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 30 grudnia 2020 r. nr 1401-IOV-1.4103.91.2020.EN w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2015 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 22 grudnia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 587/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w następstwie skargi wniesionej przez M. sp. z o.o. z siedzibą w W. (w dalszej części uzasadnienia określanej jako Podatnik, Spółka, Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej określanego mianem Organu odwoławczego lub Organu II instancji) z 30 grudnia 2020 r., nr 1401-IOV-1.4103.91.2020.EN w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2015 r. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od Organu odwoławczego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. Skarżący dokonywał transakcji trójstronnych, polegających na wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów od siedmiu kontrahentów (S. GmbH, I. SL, S.1 LDA, M. SA, S.2 GmbH, A. GmbH, B. GmbH) oraz ich wewnątrzwspólnotowej dostawy do dwóch partnerów handlowych ([...] W. BV i M.1 BV). Do transakcji tych Spółka zastosowała uproszczoną procedurę rozliczenia transakcji trójstronnych. Tymczasem Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (dalej określany jako NUCS, lub Organ I instancji), a następnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej doszli do przekonania, że Podatnik nie był władny zastosować procedury uproszczonej, właściwej transakcjom trójstronnym. Stało się zaś tak ze względu na niedopełnienie przez ten podmiot warunków formalnych, od których zachowania uzależnione jest korzystanie ze wspomnianej procedury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne