07.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. III FSK 448/22

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 stycznia 2022 r. sygn. akt I SAB/Gl 10/21 w sprawie ze skargi T.D. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta S. w przedmiocie przewlekłości postępowania w sprawie podatku od nieruchomości za 2013 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 4 lutego 2021 r., sygn. akt III FSK 2420/21 po rozpoznaniu skargi kasacyjnej T.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 marca 2020 r. sygn. akt I SAB/Gl 33/19 w sprawie ze skargi T.D. na prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta S. w przedmiocie przewlekłości postępowania w sprawie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 r., uchylił zaskarżony wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach oraz zasądził od Prezydenta Miasta S. na rzecz T.D. kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 17 stycznia 2022 r. sygn. akt I SAB/Gl 10/21 stwierdził, że organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; stwierdził, że przewlekłość postępowania miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; w pozostałym zakresie skargę oddalił oraz zasądził od Prezydenta Miasta S. na rzecz strony skarżącej kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Zdaniem Sądu przewlekłe działanie organu nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa albowiem organ w sprawie dotyczącej roku podatkowego 2013, zaniechał podejmowania jakichkolwiek czynności, przez okres ponad roku. Sprawa ta była o nieskomplikowanym charakterze, w której nie zachodziła potrzeba podejmowania złożonych czynności, czy też przeprowadzania postępowania dowodowego o znaczącym zakresie, który spowodowałby wydłużenie tego postępowania. Poza sporem pozostaje, że organ nie wystosował ani jednego pisma do strony informujące o nowym terminie załatwienia sprawy, w tych okolicznościach naruszenie przepisu art. 139 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540, dalej jako: "O.p.") ma charakter oczywisty i niezaprzeczalny. W opinii Sądu okoliczności rozpoznawanej sprawy nie wskazują na konieczność dyscyplinowania organu przez wymierzenie grzywny, czy też przyznanie skarżącemu sumy pieniężnej. Przewlekłe prowadzenie postępowania, choć oczywiste i mające cechy rażącego naruszenia prawa, nie wskazywało na celowe unikanie podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne