16.11.2021

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2021 r., sygn. II OSK 3204/18

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 16 listopada 2021 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia NSA Zdzisław Kostka po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2021 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 2273/17 w sprawie ze skargi J. A. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 2273/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J.A. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] października 2017 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Postanowieniem z [...] października 2017 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji po rozpatrzeniu wniosku J.A. o ponowne rozpatrzenie sprawy utrzymał w mocy własne postanowienie z [...] lipca 2017 r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie przyjęcia powiadomienia z [...] kwietnia 2017 r. Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej - Gminy W. (dalej: "Gmina W."), uzupełnionego pismami z [...] maja, [...] czerwca i [...] lipca 2017 r., dotyczącego zmiany osoby pełniącej funkcję Muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Organ w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia wyjaśnił, że do pisma Gminy W. z [...] marca 2017 r. dołączono akt notarialny z [...] października 2016 r. W ocenie Gminy W. wspomnianym aktem notarialnym, działając między innymi na podstawie ustawy z dnia 1 kwietnia 1936 r. o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 30 poz. 240 z późn. zm.) - dalej: "ustawa o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego" oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 26 sierpnia 1936 r. o uznaniu statutu Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 72, poz. 517) - dalej: "statut Muzułmańskiego Związku Religijnego", Najwyższe Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej wraz z delegatami muzułmańskich gmin wyznaniowych, dokonało unieważnienia wyboru z [...] marca 2004 r. dotychczasowego Muftiego T.M., z powodu prawnej i formalnej niezgodności wspomnianego wyboru z przepisami ustawy i statutu. W swoim piśmie Gmina W. podniosła także, iż unieważnienie wyboru T.M. na funkcję Muftiego nastąpiło, między innymi, na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z 12 maja 2016 r. (sygn. akt IV CSK 529/15, publ. OSNC 2017, nr 3, poz. 35), natomiast zgodnie z ustawą i statutem w formie wzmiankowanego aktu notarialnego dokonano wyboru nowego Muftiego RP J.A. Wnioskodawca w piśmie z [...] maja 2017 r. zauważył, iż ustawa o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego i statut Muzułmańskiego Związku Religijnego jednoznacznie określają zasady oraz tryb wyboru Muftiego. Zgodnie z § 4 statutu Mufti wybierany jest przez Wszechpolski Elekcyjny Kongres Muzułmański. Natomiast § 24 ust. 3 statutu stanowi, iż do kompetencji Wszechpolskiego Kongresu Muzułmańskiego należy jedynie wybór Muftiego, poza tym Kongres ten nie jest władny podejmować żadnych innych spraw. Natomiast z protokołu z XV Nadzwyczajnego Kongresu Związku odbytego [...] marca 2004 r. wynika, że wybór Muftiego był jednym z wielu innych zagadnień rozstrzyganych przez ostatnio wymieniony Kongres. Zdaniem Wnioskodawcy Kongres Elekcyjny, który miał miejsce w Kruszynianach [...] października 2016 r., nie dokonał skrócenia kadencji Muftiego, lecz unieważnił wybór na stanowisko Muftiego dokonany w 2004 r. W wyniku prowadzonej korespondencji z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Gmina W. w piśmie z [...] lipca 2017 r. uzupełniła powiadomienie poprzez powołanie się na art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz.U. z 2017 r. poz. 1153) - dalej: ustawa z dnia 17 maja 1989 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne