24.11.2021

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2021 r., sygn. III OSK 448/21

Szkolnictwo wyższe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rektora Uniwersytetu O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 28 czerwca 2018 r. sygn. akt II SA/Op 5/18 w sprawie ze skargi P. T. na decyzję Rektora Uniwersytetu O. z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przyjęcia na studia doktoranckie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z 28 czerwca 2018 r. sygn. akt II SA/Op 5/18 po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. T. na decyzję Rektora Uniwersytetu O. z [...] października 2017 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przyjęcia na studia doktoranckie, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) oraz art. 135 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) zwanej dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komisji Rekrutacyjnej na studia doktoranckie w dyscyplinie nauki o [...] Wydziału [...] Uniwersytetu O. z [...] września 2016 r. (pkt 1) oraz zasądził od Rektora Uniwersytetu O. na rzecz P. T. kwotę 200 złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego (pkt 2).

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzja organu pierwszej instancji w przedmiocie przyjęcia P. T. na I rok stacjonarnych studiów doktoranckich na Uniwersytecie O. na Wydziale [...] w dyscyplinie nauki o [...] w roku akademickim 2016/2017 została wydana z naruszeniem art. 107 § 1 pkt 8 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), zwanej dalej "k.p.a.", ponieważ została ona podpisana tylko przez przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej. Komisja ta jest organem kolegialnym, a decyzje wydawane przez organy kolegialne powinny zostać podpisane przez wszystkich członków organu, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Zatem podpisanie decyzji tylko przez przewodniczącego Komisji jest naruszeniem prawa. Powyższej oceny nie zmienia fakt podpisania przez członków organu protokołu posiedzenia, zawierającego treść przyszłego rozstrzygnięcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty