Postanowienie NSA z dnia 12 października 2021 r., sygn. II OZ 645/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski po rozpoznaniu w dniu 12 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Bk 470/21 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku postanowieniem z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Bk 470/21, po rozpoznaniu wniosku J. W., odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...].
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że Wojewoda ww. decyzją utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] grudnia 2020 r., zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą P. [...] sp. z o.o. pozwolenia na budowę gazociągów PE średniego ciśnienia - gmina [...] - zadanie nr 3, lokalizowanych m.in. na działce o nr ewid. [...] obręb [...], stanowiącej własność J. W. Skargę na powyższą decyzję złożył J. W., wnosząc jedocześnie o wstrzymanie wykonania wydanych decyzji z uwagi na ryzyko wyrządzenia znacznej szkody i możliwość spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Jako uzasadnienie wniosku skarżący wskazał, że rozpoczęcie budowy gazociągów PE średniego ciśnienia na terenie działki nr [...], stanowiącej jego wyłączną własność, przyczyni się do wyrządzenia znacznej szkody w postaci zburzenia ogrodzenia przedmiotowej działki oraz wykarczowania licznej roślinności tj. drzew owocowych. Wykarczowanej roślinności w żaden sposób nie da się zaś naprawić i przywrócić do stanu poprzedniego, z uwagi na znaczący jej wiek. Uzasadniając z kolei przesłankę znacznej szkody skarżący wyjaśnił, że uzyskuje niskie dochody tj. ok. 2000 zł miesięcznie, które w zestawieniu ze zburzeniem płotu o wartość około kilku tysięcy złotych, uniemożliwią mu ponowne ogrodzenie swej własności w szybkim terminie. Sam natomiast fakt ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo samej posesji przed włamaniami. Co do roślinności skarżący wskazał, iż nie da się ocenić jej wartości, lecz sam fakt wieku oraz rozmiarów, powoduje, że w krótkim czasie nie da się odwrócić skutków jej zniszczenia. Konkludując skarżący stwierdził, że sam fakt waloru drzew owocowych m.in. jabłek oraz pozytywny wpływ roślinności na stan psychiczny człowieka, uzasadniają niniejszy wniosek. Zaznaczył jednocześnie, iż strefą kontrolowaną dotyczącą przedmiotowej budowy objęto działkę skarżącego sąsiadującą bezpośrednio z niniejszą działką, co wpłynie również w negatywny sposób w zakresie roślinności tj. drzew owocowych skarżącego, które stanowią jego zaplecze na produkcję domowych przetworów owocowych, prowadząc do znaczących obniżek w plonach, bądź nawet ich braku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty