28.10.2021

Postanowienie NSA z dnia 28 października 2021 r., sygn. II GZ 374/21

Przywrócenie terminu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 28 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lipca 2021 r. sygn. akt IV SA/Wr 315/21 odrzucające wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za niezastosowanie się do przepisów prawa określających zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz określonych obszarach postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 19 lipca 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 315/21, odrzucił wniosek M. S. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] października 2020 r., w przedmiocie kary pieniężnej za niezastosowanie się do przepisów prawa określających zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz określonych obszarach.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji podniósł, że we wniosku z 24 marca 2021 r. ustanowiony z urzędu dla M. S. pełnomocnik wystąpił o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na ww. decyzję z [...] października 2020 r. Pełnomocnik wskazał, że 30-dniowy termin do złożenia skargi mijał przed ustanowieniem dla skarżącego pełnomocnika z urzędu. Zdaniem wnioskodawcy, chwilą, która wyznacza moment ustania przyczyny uchybienia terminowi jest dzień, w którym pełnomocnik uzyskał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi po spotkaniu ze stroną i po zapoznaniu się z dokumentacją sprawy oraz z kwestionowaną decyzją. Podkreślił przy tym, że skarżący przebywa w areszcie śledczym w J. i pełnomocnik nie miał możliwości swobodnego kontaktu ze stroną (z uwagi na znaczną odległość placówki penitencjarnej od siedziby kancelarii, a także w związku z ograniczeniami dotyczącymi możliwości kontaktu z osadzonymi). Wobec powyższego, zdaniem wnoszącego o przywrócenie terminu, wcześniejsze zapoznanie się przez pełnomocnika z aktami sprawy oraz osobista wizyta w areszcie śledczym nie były możliwe. Pełnomocnik stwierdził również, że nie miał możliwości pozyskania informacji o przedmiocie sprawy z sekretariatu WSA we Wrocławiu, bowiem organ nie przekazał akt administracyjnych do sądu, a jedyna znana mu sygnatura dotyczyła sprawy o przyznanie prawa pomocy. W chwili doręczenia pełnomocnikowi informacji o ustanowieniu go adwokatem z urzędu w niniejszej sprawie, nie miał on zatem wiedzy o konieczności i terminie wywiedzenia skargi do WSA, nie znał przedmiotu postępowania i nie dysponował możliwością zapoznania się z aktami sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne