28.10.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 października 2021 r., sygn. I FSK 1479/20

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 2141/19 w sprawie ze skargi I. [...] sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia 22 lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz I. [...] sp. z o.o. w W. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. Maja Chodacka Ryszard Pęk Danuta Oleś

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 18 czerwca 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2141/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej skarżąca spółka) uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z 22 lipca 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2013 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Pierwszego (...) Urzędu Skarbowego w W. z 15 marca 2017 r. oraz zasądził na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

2.1. Sąd pierwszej instancji ustalił, że decyzją z 22 lipca 2019 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej także organ drugiej instancji, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w W. (dalej organ pierwszej instancji) z 15 marca 2017 r. określającą skarżącej spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za czerwiec 2013 r.

2.2. W uzasadnieniu wyroku, wskazując na ustalenia faktyczne będące podstawą wydania zaskarżonej decyzji, Sąd pierwszej instancji podkreślił, że w oparciu o zebrany materiał dowodowy przyjęto, że 4 faktury VAT wystawione przez [...] A. Z. (dalej [...]) i 4 faktury VAT wystawione przez [...] sp. z o.o. (dalej [...]) z tytułu sprzedaży telefonów komórkowych nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Tym samy także wykonana przez skarżącą spółkę wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nabytych od tych spółek na rzecz [...] ltd., [...] GmbH oraz [...] GmbH nie była czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, o której stanowi art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., poz. 1054 ze zm., dalej ustawa o VAT). W ocenie organu odwoławczego, czynności formalne podejmowane przez skarżącą spółkę w ramach weryfikacji kontrahentów nie świadczyły o zachowaniu przez nią należytej staranności wymaganej w relacjach gospodarczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne