Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2021 r., sygn. I FSK 380/18
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. [...] z siedzibą w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2216/16 w sprawie ze skargi Z. [...] z siedzibą w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia 2013 r. do sierpnia 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. [...] z siedzibą w M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. Dominik Mączyński Małgorzata Niezgódka-Medek Arkadiusz Cudak
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 28 września 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2216/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. [...] z siedzibą w Rosji (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 13 maja 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia 2013 r. do sierpnia 2014 r.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji przyjął w pełni ustalenia faktyczne poczynione przez organy podatkowe i podzielił ich ocenę prawną. Zdaniem Sądu w okolicznościach rozpoznawanej sprawy Spółka, zawierając umowy dzierżawy pięciu miejsc parkingowych i dokonując poddzierżawy trzech z tych miejsc, dopuściła się obejścia prawa. Sporne umowy miały wprawdzie charakter rzeczywisty, jednak nie były skuteczne na gruncie prawa podatkowego, jako że zostały zawarte w celu osiągnięcia przez Spółkę korzystnego rezultatu podatkowego w postaci uzyskania prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do świadczenia usług transportowych opodatkowanych poza terytorium kraju lub dla których podatnikiem jest usługobiorca i otrzymania zwrotu tego podatku, co stanowiło ewidentne nadużycie prawa. Trafnie zatem uznały organy podatkowe, że pomimo zawarcia przedmiotowych umów Skarżąca nie prowadziła na terenie kraju działalności gospodarczej i nie można jej uznać za podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT", co z jednej strony powoduje brak prawa do odliczenia, a z drugiej konieczność zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT podatku wykazanego na fakturach wystawionych tytułem poddzierżawy miejsc parkingowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty