18.06.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 1513/20

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Bk 231/20 w sprawie ze skargi N.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 31 stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2015 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku, 2) zasądza od N.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 7 052 (słownie: siedem tysięcy pięćdziesiąt dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Bk 231/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 135 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", uwzględnił skargę N.K. (dalej "Strona" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 31 stycznia 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2015 r. i uchylił zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ją decyzją Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. (dalej "Naczelnik Urzędu Skarbowego" lub "organ pierwszej instancji") z 11 września 2019 r. W uzasadnieniu przedmiotowego wyroku wskazano, że zapadło ono w następujących okolicznościach faktycznych:

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Decyzją z 11 września 2019 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił Skarżącej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za marzec 2015 r. w wysokości niższej niż przez nią zadeklarowana. Na podstawie zgromadzonego w toku kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego materiału dowodowego ustalono, że Strona dokonała w badanym okresie transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej "WDT") m. in. na rzecz S. [...] OU z Estonii (dalej "S. [...]"), przedmiotem której to dostawy była kawa Jacobs Kronung 500 g. Towar widniejący na fakturach wystawionych przez Skarżącą był ponadto przedmiotem dalszego obrotu, tj. S. [...] odsprzedawała go łotewskiej spółce S. K., za pośrednictwem której, najczęściej w tym samym dniu, wracał on na terytorium kraju w ramach dostaw do B. sp. z o.o. Ta ostatnia spółka zaś, jak ustalono, była tzw. "znikającym podatnikiem", a jej rola sprowadzała się wyłącznie do wprowadzenia na terytorium kraju towarów bez rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i wygenerowania podatku naliczonego do odliczenia przez kolejny podmiot (A. sp. z o.o.). Mając na uwadze powyższe ustalenia organ pierwszej instancji stwierdził, że Skarżąca niezasadnie ujęła w rejestrze VAT faktury wystawione tytułem WDT na rzecz S. [...]. Pomimo, że w toku postępowania za marzec 2015 r. nie zebrano dowodów wskazujących w sposób jednoznaczny na świadomy udział Strony lub innych osób zarządzających jej przedsiębiorstwem w transakcjach mających na celu dokonanie oszustwa w zakresie VAT, wnioski w tym względzie poczyniono na podstawie ustaleń dokonanych w postępowaniach prowadzonych za wcześniejsze miesiące (sierpień 2014 r. - styczeń 2015 r. oraz luty 2015 r.). Skarżąca dokonywała wówczas WDT na rzecz łotewskiej spółki S. A. [...], zarządzanej przez te same osoby co S. [...] (J.V., G.M.), a schemat transakcji był w przypadkach obu kontrahentów taki sam. W ocenie organu okoliczności takie jak: skokowy wzrost wartości WDT, który nastąpił w 2014 r., powiązania osobowe pomiędzy S. A. [..] i S. [...] oraz znaczna częstotliwość i wysoka wartość transakcji sprzedaży na rzecz ww. podmiotów, przedkładająca się na wymierne korzyści finansowe, powinny były wzbudzić w osobach zarządzających przedsiębiorstwem Skarżącej podejrzenie istnienia mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej. Organ powołał się przy tym na korespondencję elektroniczną z 13 października 2014 r. pomiędzy osobą o imieniu G. a P.D. (pracownikiem Skarżącej), wskazującą na wiedzę tego ostatniego, że wywożony na Litwę towar tego samego dnia wróci do Polski i powinno było to skłonić go do zaprzestania współpracy z S. A. [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne